Jesteś tutaj: Home

Zdaniem GINB stan osuwiska na Babiej Wsi jest lepszy niż ocenia to prezydent

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 04 sierpień 2022 00:25

Od 4 lat pomiędzy Rondem Bernardyńskim i Babią Wsią nie kursują tramwaje, spowodowane jest to powstaniem osuwiska, które mogło zagrażać uczestnikom ruchu tramwajowego. Osuwisko pojawiło się podczas prac przy budowie wieżowca Nordic Astrum, wówczas byliśmy świadkami też popękania domów mieszkalnych przy ulicy Babia Wieś. Zdaniem Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego sytuacja nie jest tak dramatyczna jak wynika to z reakcji ratusza.

Z odpowiedzi na interpelacje radnego Jarosława Wenderlicha dowiadujemy się, że w maju GINB wskazał, że nie ma podstaw, aby uchylić wydaną w 2016 roku przez prezydenta decyzję z pozwoleniem na budowę. Zdaniem Inspektora - okoliczności faktyczne nie wyczerpują przesłanki stanu zagrażającego życiu lub zdrowiu ludzkiemu.

 

GINB też ogranicza wpływ budowy Nordic Astrum na stan budynków przy Babiej Wsi wynikał przede wszystkim z braku bieżącej konserwacji oraz brakiem izolacji przeciwwodnych. Inspektor wskazuje, że według wykonanej ekspertyzy dla zabezpieczenia torowiska wystarczy wybudować -3 rzędy pali o średnicy 1000 mm – oraz podjąć kilka innych nie wymagających aż takich nakładów działań. Mowa o ekspertyzach wykonanych w 2018 roku.

 

Miasto straty związane z koniecznością uruchomienia w okresie od 23 marca 2018 roku do 13 lipca 2018 roku komunikacji zastępczej oszacowało na blisko 192,5 mln zł, ale powstępowanie zostało umorzone. Ratusz rozważa działania w celu doprowadzenia do odpowiedzialności, tutaj mowa przede wszystkim o projektantach, osób które w opinii Urzędu Miasta doprowadziły do tego osuwiska. Ocena ratusza jak i Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego jest widocznie rozbieżna.

 

Przez ostatnie lata zmienił się właściciel działki, na razie odbudowa torowiska, które zostało rozebrane w trakcie przebudowy Kujawskiej, nie ruszyła. ZDMiKP zamierza rozpocząć te pracę dopiero po tym jak zostaną wykonane wzmocnienia zapisane w ekspertyzie geologicznej. Trudno dzisiaj jednak prognozować terminy, bowiem w ostatnich latach było ich kilka, ostatecznie żaden nie został dotrzymany.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie