Jesteś tutaj: Home

Rozpoczęła się rewitalizacja skweru prof. Józefa Kałużnego

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 31 lipiec 2022 00:51
Rozpoczęła się rewitalizacja skweru prof. Józefa Kałużnego Fot: UMB

Cztery lata temu radni zdecydowali, aby skwer znajdujący się nieopodal dawnej Jutrzenki, na skrzyżowaniu Focha i Królowej Jadwigi nosił imię wybitnego okulisty profesora Józefa Kałużnego, a zarazem osoby oddanej Bydgoszczy. Skwer to jedno z niewielu miejsc zielonych w tej części miasta, wkrótce ma szansę stać się jeszcze piękniejszy.

Profesor Józef Kałużny zmarł w 2018 roku, był jednym z twórców Akademii Medycznej w Bydgoszczy, w latach 1990-1996 był też jej rektorem. Jako pierwszy w Polsce wprowadził keratotomię radialną, był także jednym z pionierów wewnątrzgałkowej chirurgii refrakcyjnej. Ostatnie lata natomiast to powrót do zainteresowań chorobami siatkówki. Prof. J. Kałużny wprowadzał do Polski nowoczesne metody diagnostyki i laseroterapii starczego zwyrodnienia plamki. Był autorem lub współautorem trzech monografii: Chirurgia refrakcyjna rogówki (z A. Gierek-Łapińską), Chirurgia soczewki i Badania angiograficzne dna oka (z A. Mierzejewskim, S. Milewskim i J. Kałużnym).

W ostatnich latach życia zaangażował się też w promowanie idei budowania przez Bydgoszcz samodzielnej metropolii. Ta idea stała się później wiodącą w Bydgoszczy, natomiast zrezygnowano wówczas z koncepcji forsowanej przed 2010 rokiem tzw. duopolu z Toruniem.

 

W ubiegłym tygodniu teren skweru przejęła firma Educarium, która wygrała przetarg na jego rewitalizację. Firma od razu przystąpiła do rozbiórek i formuje koryta pod nowe ścieżki i place. Wszystkie prace łącznie z nasadzeniami mają zakończyć się we wrześniu. Pochłoną pół miliona złotych i będą objęte 7-letnią gwarancją.

 

Zakres prac zakłada między innymi usunięcie starych schodów przy ul. Kącik, budowę nowych ścieżek o nawierzchni mineralnej oraz z granitowej kostki. W miejscach kolizji ścieżek z korzeniami blisko rosnących robinii akacjowych stosowane będą żeliwne kratownice pod drzewa, mające na celu ochronę drzew.

 

Ustawione zostaną nowe wygodne ławki oraz kosze na odpady. Renowacji podane zostaną trawniki. Ważnym elementem będą też nowe nasadzenia. Skwer wypełnią między innymi irgi, jałowce, hortensje i tawuły. Poza tym w wielu miejscach dosadzone zostaną pięknie kwitnące byliny. Projekt zieleni zakłada tworzenie kompozycji w których pojawią się takie gatunki jak: turzyca, liliowiec, bodziszek, żurawka, funkia i szałwia.

 

W planach jest też uczczenie profesora Kałużnego symboliczną rzeźbą.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: