Jesteś tutaj: Home

Umowa na przynajmniej 10 nowych tramwajów podpisana

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 26 lipiec 2022 12:46
Umowa na przynajmniej 10 nowych tramwajów podpisana Fot: PESA

We wtorek PESA podpisała umowę z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej na dostawę 10 tramwajów typu Swing dla Bydgoszczy. Wartość zamówienia to ponad 102 mln zł. Zamówienie może zostać rozszerzone o kolejne 36 tramwajów w kolejnych latach.

 

- Bydgoszcz to nasze miasto i ważny klient. Jesteśmy dumni z tego, że dla bydgoszczan symbolem nowoczesnej, ekologicznej i komfortowej komunikacji miejskiej są nasze Swingi. Doceniamy plany władz, które stawiają na zeroemisyjny transport i chcą wymienić wszystkie stare pojazdy na nowoczesny tabor. Takie możliwości stwarza opcja do tej umowy i jesteśmy przygotowani do jej realizacji. - powiedział Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz.

 

PESA jako jedyna złożyła ofertę w tym przetargu. Zamówienie podstawowe zakłada dostawę 10 Swingów, w tym 6 sztuk tramwajów pięcioczłonowych i 4 sztuk trójczłonowych. Będą to pojazdy nowej generacji, w której projektowaniu wykorzystano najlepsze doświadczenia wypracowane przy dotychczasowej produkcji i eksploatacji tramwajów. Wszystkie będą niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, najnowocześniejsze systemy informacji pasażerskiej, wi-fi i ładowarki do urządzeń mobilnych.

 

- Wszystkie 10 tramwajów z zamówienia podstawowego dostarczymy do końca listopada przyszłego roku. Ze względu na sytuację gospodarczą i geopolityczną to jest wyzwanie, ale przykłady terminowych dostaw do Tramwajów Śląskich, MZK Toruń czy rumuńskich Jassów pokazały, że realizowana Strategia 2026+ i wprowadzone w firmie zmiany przynoszą spodziewane efekty. - dodał Marcin Grzyb, Dyrektor Sprzedaży Rynku Tramwajowego PESA.

 

Tramwaje powinny być dostarczone przed końcem przyszłego roku, inaczej może grozić utrata dofinansowania unijnego, bowiem do końca 2023 roku trzeba rozliczyć kończącą się perspektywę finansowa Unii Europejskiej. Mamy zatem do czynienia z zamówieniem ,,last minute”.

 

Bydgoszcz chce wymienić całkowicie tabor

Kontrakt przewiduje możliwość zwiększenia zamówienia przez Bydgoszcz o kolejne 36 tramwajów, co pozwoliłoby całkowicie zakończyć eksploatację starych wysokopodłogowych Konstali. Bydgoszcz chce pozyskać na to fundusze z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Obecnie trwa negocjacja pomiędzy Zarządem Województwa i Komisją Europejską projektu wdrażania środków europejskich na następne lata, gdzie znajduje się możliwość dofinansowania tego zadania dla Bydgoszczy.


PESA być może wyprodukuje też pociągi dla kujawsko-pomorskiego

Pod koniec lutego Województwo Kujawsko-Pomorskie ogłosiło przetarg na dostawę 5 elektrycznych zespołów trakcyjnych dla wożenia pasażerów. Otwarcie ofert nastąpiło pod koniec kwietnia i wpłynęły dwie oferty: Newagu i PESA. Oferta PESA jest tańsza. Przetarg wciąż czeka na rozstrzygnięcie.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie