Jesteś tutaj: Home

Cały ,,zachód” w dobie wojny na Ukrainie musi oszczędzać gaz

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 26 lipiec 2022 00:43
Cały ,,zachód” w dobie wojny na Ukrainie musi oszczędzać gaz European Union, 2022

Jeżeli cała Unia Europejska nie zacznie oszczędzać gazu, to w przypadku cięższej zimy już w marcu może go zabraknąć – ostrzega Komisja Europejska w komunikacie ,,Save Gas for Safe Winter” (Oszczędzajmy gaz dla bezpiecznej zimy). Co istotne, część państw jak Polska zrobiła w ostatnim czasie spore postępy, ale są też kraje, które nawet zwiększyły zużycie gazu, stąd też zapewne KE uznała, że należy zabrać stanowisko.

W momencie, gdy Rosja zakręciła kurek z gazem pierwszym państwo, w tym Polsce, Komisja Europejska wydała oczekiwanie, że państwa członkowskie powinny zapełnić swoje magazyny przynajmniej w 80%. Ostatnie dane pokazują, że gdyby już w lipcu Rosja wstrzymała dostawy gazu, to średnie unijne zapełnienie magazynów wyniesie 65-71%, a to może wywołać w sezonie zimowym nawet 30-45 mld metrów sześciennych niedoboru gazu. Nie jest to jednak scenariusz pesymistyczny na wypadek cięższej zimy, wówczas KE ostrzega, że niedobory byłyby jeszcze większe.

 

Komisja wyliczyła, że można by zaoszczędzić 45 mld sześciennych gazu, gdyby wszystkie państwa UE ograniczyły jego zużycie o 15%. Dużo zależeć będzie tutaj jednak od woli państw członkowskich. Komisja Europejska część państw pochwaliła za wdrożone działania – Finlandia ograniczyła swoje zużycie o ok. 35%; około 20% redukcji osiągnęła też: Polska, Dania, Szwecja oraz kraje Beneluksu. KE wskazuje natomiast, że są państwa, które nie tylko nie ograniczyły, ale zwiększyły zużycie: Austria, Czechy, Słowacja, Węgry, Włochy i Bułgaria.

 

Komisja Europejska sugeruje m.in. kampanie społeczne promujące ogrzewanie pochodzące z energii elektrycznej lub z ciepła komunalnego oraz stworzenie mechanizmów, które wymuszałyby redukcję zużycia gazu, w momencie pojawienia się ogólnoeuropejskiego alertu.

 

Część państw już negatywnie odniosła się do dalszej redukcji m.in. Hiszpania, Portugalia, Grecja i Włochy.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP