Jesteś tutaj: Home

Mamy nowy parking w centrum, ale bez rewelacji

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 14 lipiec 2022 19:40

Po blisko dwóch latach ponownie możemy parkować przy budynkach Urzędu Miasta przy ulicy Grudziądzkiej. W czwartek 14 lipca do użytku oddano część wybudowanego w tym miejscu parkingu piętrowego – dokładniej jest to 270 miejsc, na pięciu kondygnacjach; 6-tą kondygnację stanowi dach z miejscami parkingowymi. Do innowacyjnych rozwiązań jest wciąż daleko.

 

Wjeżdżając na parking nie powita nas szlaban co jest dzisiaj standardem na parkingach komercyjnych. Po zajęciu miejsca parkingowego, musimy udać się do parkometru jak ma to miejsce w całej Strefie Płatnego Parkowania i pobrać bilet. Za brak ważnego biletu może ukarać nas inkasent opłatą dodatkową – 120 zł w przypadku płatności w dniu jej nałożenia lub 200 zł gdy zapłacimy później.

 

Dzisiaj standardem na parkingach wielopoziomowych są szlabany, które pozwalają pobrać bilety na wjeździe, te nowocześniejsze zczytują automatycznie naszą tablicę rejestracyjną, stąd też jeżeli mieścimy się w darmowym parkowaniu, to nawet nie musimy zawracać sobie głowy bilecikami - w przeciwnym wypadku opłata za parkowanie jest pobierana przy wyjeździe, abyśmy nie musieli się martwić przedłużającym się naszym pobytem. Na nowym bydgoskim parkingu musimy już na wstępie przy parkomacie przewidzieć jak długo będziemy parkowali, gdy załatwiane przez nas sprawy się wydłużą, naszym problemem jest konieczność przyjścia i dokupienia biletu, bo inaczej zapłacić możemy przynajmniej 120 zł opłaty dodatkowej. Na parkingach komercyjnych stosuje się szlabany też z tego powodu, że egzekwowanie opłat za parkowanie jest znacznie tańsze niż w oparciu o inkasentów.

 

Na dzisiaj parkując musimy mieć też odliczone drobne, bowiem parkomaty nie obsługują jeszcze płatności kartami zbliżeniowymi.

 

 

 

 

 

Płatne nie cały czas

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta, na oddanej w czwartek części parkingu obowiązuje taryfa dla podstrefy C. Pierwsza godzina parkowania kosztuje 3,80 zł, druga już 4,50 zł, natomiast trzecia 5,40 zł, dopiero od czwartej wracamy do 3,80 zł za godzinę, czyli trzy godziny parkowania to wydatek 13,70 zł. Za parkowanie musimy płacić jednak tylko od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-17:00. Przyjeżdżając po godzinie 17 lub w weekendy nie musimy kupować biletu.

 

Taryfa przewiduje też 30 minutowe bezpłatne parkowanie (raz dziennie) dla petentów Urzędu Miasta, musimy jednak wówczas w parkomacie pobrać bezpłatny bilet podając numer rejestracyjny pojazdu. Nie musimy mieć żadnych zaświadczeń z urzędu, że w nim byliśmy, ważne jest jednak pilnowanie czasu, bo po przekroczeniu 30 minut formalnie nie mamy biletu i grozi nam opłata dodatkowa.

 

Po wakacjach uruchomiona będzie druga część parkingu wielopoziomowego w ramach systemu Park&Ride. W tej części przewidziano kolejne 300 miejsc.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: