Jesteś tutaj: Home

Bydgoskie wynalazki zauważone w Japonii

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 13 lipiec 2022 00:59

Na początku lipca w japońskim Kyoto odbywały się Międzynarodowe Targi Desingu oraz Innowacyjności JDIE. Wśród wyróżnień tych targów znalazły się innowacje opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Złote medale tych targów otrzymały aż trzy projekty bydgoskich naukowców:

- mogącepomóc we wzroście stopnia recyklingu ,,Biodegradowalne materiały o właściwościach biobójczych i zwiększonej wytrzymałości, przeznaczone na opakowania lub produkty jednorazowego użytku”. Autorami tego projektu są: prof. Piotr Rydlewski, dr Magdalena Stepczyńska, prof. Krzysztof Moraczewskie, prof. Tomasz Karasiewicz oraz Alona Pawłowska - Celem projektu jest opracowanie i wprowadzenie na rynek biokompozytu (biodegradowalny materiał przeciwdrobnoustrojowy) na bazie skrobi, wzmocnionego włóknami naturalnymi (np. lnianymi), wykazującego właściwości biobójcze oraz o zwiększonej wytrzymałości mechanicznej. Ze względu na największe zużycie materiałów polimerowych na produkty jednorazowego użytku w przemyśle opakowaniowym lub spożywczym, a co za tym idzie zwiększenie odpadów z polimerów pochodzenia petrochemicznego, opracowany biokompozyt docelowo będzie stosowany jako opakowanie. Jednakże nie wykluczone jest jego zastosowanie do innych celów (sztućce, talerze, kubki, wyroby dla rolnictwa, farmacji, ogrodnictwa, meblarstwie itp.) - czytamy w opisie projektu. Ten projekt otrzymał także nagrodę specjalną od INNOPA

 

- kolejny projekt wyróżniony złotym medalem to: ,,Nowy biodegradowalny kompozyt polimerowy o zwiększonych parametrach wytrzymałościowych”, autorstwa prof. Krzysztofa Moraczewskiego, dr Daniela Łącznego, prof. Magdaleny Spteczyńskiej, prof. Tomasza Karasiewicza i dr Andrzeja Trafańskiego - Celem prowadzonych w projekcie prac badawczych będzie wprowadzenie na rynek nowego biodegradowalnego kompozytu polimerowego o zwiększonych parametrach wytrzymałościowych. Biodegradowalne materiały kompozytowe pochodzące z naturalnych, odnawialnych źródeł cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem ze względu na zwiększoną świadomość i dążenie do bardziej ekologicznych technologii produkcyjnych – czytamy w opisie projektu.

 

- trzeci złoty medal przyznano za projekt:,,Nowatorska metoda pozyskiwania form traconych w oparciu o technologię druku 3D FDM i CJP”, autorstwa prof. Zbigniewa Szczepańskiego, dr Marka Macko, Jakuba Lewandowskiego oraz Michała Rosiaka. Ten projekt uzyskał też nagrodę specjalną od Chizai Corporation.

 

Bydgoskie patenty zdobyły też trzy srebrne medale za projekty:

- Stanowisko do oceny rehabilitacji treningu sił człowieka – pojedynczych i zbiorowych grup mięśniowych
- Innowacyjne urządzenie do czyszczenia obuwia (PL232287)
- Technologia detekcji komponentów wieprzowych na potrzeby producentów żywności HALAL

 

Przyznano także brązowy medal za: Nowatorskie, zautomatyzowane stanowisko do testów pełzania/relaksacji cienkich materiałów elastycznych.

Wyjazd bydgoskich naukowców do Kyoto sfinansowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: