Jesteś tutaj: Home

Pastuszewski: Nowe pokolenia Polaków i Ukraińców są nastawione na przyszłość

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 12 lipiec 2022 00:35

Lipiec to miesiąc szczególnie kojarzony ze zbrodnią na Wołyniu, dokonaną przez ukraińskich nacjonalistów. Dla Polaków jest to rana, bowiem mówimy dziesiątkach tysięcy pomordowanych. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem Polska stała się schronieniem dla milionów Ukraińców, za sprawą rosyjskiej agresji na ich kraj. Wołyń to temat, którym może grać właśnie Rosja, aby chociażby zmniejszyć poparcie dla ukraińskiej sprawy wśród Polaków i budować antagonizmy.

 

W Bydgoszczy miejsc pamięci Wołynia nie brakuje, po II wojnie światowej nad Brdę przesiedlono bowiem ludność z Kresów, stąd też wielu bydgoszczan ma korzenie kresowe. Warto jednak raz jeszcze przypomnieć słowa dr Stefana Pastuszewskiego, który do trudnej przeszłości nawiązał już 24 lutego, w dniu rozpoczęcia wojny, podczas wiecu solidarności na Starym Rynku w Bydgoszczy - Nowe pokolenia zapominają o często trudnej wzajemnej historii. Są nastawione na przyszłość i właśnie tą przyszłość chcemy budować – mówił - Ukraińcy są narodem pracowitym, kulturalnym, bardzo serdecznym – chwali tę nację.

 


Z jednej strony mamy pamięć o Wołyniu, o dziesiątkach tysięcy ofiar, o której trzeba pamiętać. Z drugiej jednak czy młode pokolenia Ukraińców są winne temu co się działo w latach 40. ? Pozostaje też kwestia, czy czas wojny, to dobry moment, aby formułować postulaty wobec ukraińskich władz związane z Wołyniem? Granica pomiędzy pamięcią, a rozdrapywaniem ran na potrzeby polityczne jest bardzo cienka. Szczególne wsparcie jakie okazała Polska Ukraińcom może na pewno się przyczynić do tego, że Polacy i Ukraińćy poradzą sobie z tą trudną przeszłością.

 

Symbolem może być to, że wczoraj w centralnych uroczystościach wołyńskich w Warszawie uczestniczył ambasador Ukrainy, który oddał hołd pomordowanym Polakom - To, co dziś dzieje się między Polakami a Ukraińcami, jest najlepszym dowodem, że nie chodzi o zemstę; nie ma dzisiaj Polaków, którzy nie wiedzą, co to była rzeź wołyńska, a jednak przyjmują Ukraińców pod swój dach, niosą pomoc całemu narodowi i państwu – mówił prezydent Andrzej Duda podczas tych uroczystości..

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: