Jesteś tutaj: Home

Tak wojnę widzą najmłodsi. Rysunki dzieci z Ukrainy

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 08 lipiec 2022 00:00

Wojna na Ukrainie wywołuje szczególną traumę u dzieci – rysunki, które powstały tuż po ewakuacji dzieci z terenów objętych bezpośrednimi działaniami wojennymi możemy do 15 lipca oglądać w Młynach Rothera w ramach wystawy ,,Wojna oczami dziecka. Ból i Nadzieja”. Jej inauguracja nastąpiła w poniedziałek 4 lipca.

 

Rysunki przyjechały do Bydgoszczy z miasta partnerskiego Czerkas. Autorami są dzieci, które do Czerkas uciekły z Mariupola, Severodoneska, Kijowa i Charkowa. Powstały one tuż po ewakuacji, mają zatem w sobie szczególny ładunek emocjonalny.

 

Jednym z celów wystawy jest zwrócenie uwagi na potrzeby psychologiczne i materialne dzieci z terenów objętych wojną. Miasta partnerskie Bydgoszczy Czerkasy i Krzemieńczuk przyjęły dziesiątki tysięcy uchodźców z terenów, gdzie toczą się działania zbrojne. Ostatnie bombardowanie Krzemieńczuka pokazuje, że nawet w tych miastach Ukraińcy nie mogą się czuć w pełni bezpieczni.

 

Na tę wystawę może wejść każdy z nas z ulicy, bez konieczności kupowania biletów. Przy okazji spaceru po Wyspie Młyńskiej warto wejść i zobaczyć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie