Jesteś tutaj: Home

Medal Kazimierza Wielkiego dotarł do Krzemieńczuka

Napisane przez  Łukasz Religa / Bohdana Lavrynczuk Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 05 lipiec 2022 06:51
Medal Kazimierza Wielkiego dotarł do Krzemieńczuka Fot: Oksana Boiko

W kwietniu Rada Miasta Bydgoszczy przyznała medale Kazimierza Wielkiego dwóm miastom partnerskim z Ukrainy: Krzemieńczukowi i Czerkasą. Medal do Krzemieńczuka dotarł dopiero w czerwcu, jego uroczyste przekazanie władzom tego miasta miało miejsce w Galerii Sztuki w Krzemieńczuku.

 

Bydgoscy radni w ten sposób chcieli wyrazić uznanie dla Ukraińców z tych miast, którzy stawiają opór rosyjskim napastnikom. Medal jak przyznają Ukraińcy to ważny symbol, ale z uwagi na poważniejsze wyzwania związane z potrzebą niesienie w Krzemieńczuku pomocy osobą, które uciekły do tego miasta bezpośrednio z terenów objętych działaniami wojennymi, jego odebranie nie było najważniejsze.

 

W czerwcu w Bydgoszczy gościł Andrzej Melnyk z Instytutu Rozwoju Krzemieńczuka, który odebrał medal. W drugiej połowie czerwca w Galerii Sztuki w Krzemieńczuku odbyła się uroczystość na której medal przekazano burmistrzowi miasta Vitalijowi Maleckijowi. Medal w trakcie jest uroczystości był eksponowany na honorowym miejscu, w raz pamiątkowym dyplomem podpisanym przez prezydenta Rafała Bruskiego i przewodniczącą Rady Miasta Monikę Matowską.

 

Burmistrz Maleckij dziękując bydgoskim samorządowców podkreślił, że Bydgoszcz była jednym pierwszych miast, które niosło dla Krzemieńczuka.

 

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: