Jesteś tutaj: Home

Polacy kultywują głównie zwycięstwa militarne, mniej przemawiają do nas dyplomatyczne. Dzisiaj przypada 103 rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 28 czerwiec 2022 18:35

28 czerwca 1919 roku w Paryżu został podpisany Traktat Wersalski, dokument który trwale uznawał niepodległość Polski, dla nas szczególne jest jednak to, że zapisano w nim, iż kilka miesięcy później – dokładniej w styczniu 1920 roku – Bydgoszcz stanie się ponownie polskim miastem. Po raz kolejny współorganizowaliśmy w Bydgoszczy obchody tego wydarzenia.


Traktat Wersalski w imieniu Polski ratyfikowali Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski.

 

- Dobrze, że jest to kultywowane – ocenia radny województwa Michał Krzemkowski, który w ostatnich latach angażował się w upamiętnianie tej daty - Mam nadzieję, że to z czasem nabierze formy bardziej powszechnej, bo jednak jest to dla Bydgoszczy wielkie święto.

 

Jeszcze bardziej śmiałą teorię wygłosił senator Andrzej Kobiak, który przyrównał podpisanie Traktatu Wersalskiego do Chrztu Polski - To jest przełomowy moment dla narodu i państwa polskiego. Jestem skłonny twierdzi, że jest to tak ważne wydarzenie, że można je porównać z Chrztem Polski – tak samo wtedy Polska stała się europejskim jak na owe czasy nowoczesnym państwem, tak samo po traktacie Polska dołączyła do rodziny państw europejskich, nowoczesnych.

Obchody rozpoczęliśmy w poniedziałek w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza im. Jana Maciaszka. O tym patronie warto wspomnieć, bowiem na mocy Traktatu Wersalskiego wieczorem 19 stycznia 1920 roku został pierwszym polskim prezydentem Bydgoszczy, konferencją historyczną.

 

- Sukcesy dyplomatyczne są jakby schowane w cieniu, mamy taką tradycję czczenia czynów walki zbrojnej, zwycięstw na polach bitewnych, natomiast zwycięstw na arenach dyplomatycznych nie kultywujemy – ocenił radny Michał Krzemkowski.

 

- Działania polityczne są niezwykle istotne w osiąganiu celów niezwykle ważnych dla mieszkańców Bydgoszczy. Traktat Wersalski był w moim odczuciu bardzo okupiony krwią – przyznał dr. Sławomir Łaniecki, który wspomniał przede wszystkim o Powstaniu Wielkopolskim, które działo się równolegle do negocjacji pokojowych w Paryżu. Łaniecki wspomniał chociażby o zaangażowaniu bydgoszczan w to powstanie.

 

Zgodziła się z nim dr Monika Opioła-Cegiełka - Niewątpliwie Traktat wpisuje się w ogół działań, których było uzyskanie przez Polskę niepodległości. Te wszystkie wysiłki skompletowały ten cały efekt: bez Powstania Wielkopolskiego, bez wysiłków dyplomatycznych, bez walki o kwestie granic i kształtu Polski, nie było tego kształtu, który na tej mapie rzeczywiście się odnalazł.

 


 

Program konferencji:
,,Traktat Wersalski i jego znacznie dla ziem polskich” - dr Monika Opioła-Cegiełka

,,Jak mieszkańcy Wielkopolski i Kujaw pisali historię najnowszą Europy - wpływ Powstania Wielkopolskiego na postanowienia traktatu wersalskiego” - dr Sławomir Łaniecki

,,Bydgoscy parlamentarzyści w latach 1912-1922” - Łukasz Religa

Dzisiaj (28 czerwca) złożyliśmy natomiast symboliczne wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

 

Za zaangażowanie w uroczystości dziękujemy:
- radnemu województwa Michałowi Krzemkowskiemu;
- dr. Monice Opiole-Cegiełce;
- dr Sławomirowi Łanieckiemu;
- senatorowi Andrzejowi Kobiakowi;
- posłowi Janowi Szopińskiemu;
- zastępcy prezydenta Mirosławowi Kozłowiczowi;
- radnej Rady Miasta Bydgoszczy Grażynie Szabelskiej;
- wicemarszałkowi województwa Zbigniewowi Ostrowskiemu

 

W piątek 1 lipca zapraszamy na premierę wykładu dr Moniki Opioły-Cegiełki ,,Traktat Wersalski i jego znacznie dla ziem polskich”, który wyemitujemy. Pozostałe wykłady pojawią się w kolejnych dniach.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie