Jesteś tutaj: Home

W przyszłym tygodniu zrobiony może być pierwszy krok w kierunku utworzenia nowego ZIT

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 25 czerwiec 2022 00:14

Obecnie jesteśmy na przełomie dwóch perspektyw finansowych Unii Europejskiej, powoli dobiega końca perspektywa nazwana umownie 2014-2020 (rozliczana do końca 2023 roku), a wkrótce rozpocznie się nowa wieloletnia perspektywa. Dobiega też tym samym współpraca w ramach ZIT bydgosko-toruńskiego. Wszystko zmierza natomiast w kierunku, aby w nowej perspektywie Bydgoszcz i Toruń tworzyły już osobne ZIT.

ZIT – czyli Zintegrowane Inwestycje Terytorialne mają wspierać budowę współpracy metropolitalnej, w oparciu o wspólne inwestycje, które dofinansowywane są przez Unię Europejską. W nowej perspektywie Bydgoszcz chce tworzyć ZIT we współpracy z gminami tworzącymi Stowarzyszenie Metropolię Bydgoszcz. O tym zamiarze pisaliśmy już jakiś czas temu, w najbliższą środę może zostać zrobiony w tym kierunku pierwszy krok, bowiem na Radzie Miasta Bydgoszczy pojawił się uchwała wyrażająca wolę w sprawie utworzenia ZIT w tej formule dla nowej perspektywy. Zgodnie z przepisami, aby ZIT powstał, każda z rad gminy musi wyrazić taką uchwałę wyrażającą wolę.

 

Bydgoszcz chce tworzyć ZIT razem z: Barcinem, Białymi Błotami, Dąbrową Chełmińską, Dobrczem, Kcynią, Koronowem, Łabiszynem, Mroczą, Nakłem nad Notecią, Nową Wsią Wielką, Osielskiem, Pruszczem, Rojewem, Sicienkiem, Solcem Kujawskim, Szubinem, Żninem oraz powiatami: bydgoskim i nakielskim. Rolę Instytucji Pośredniczącej w wydatkowaniu funduszy europejskich objął miałoby Miasto Bydgoszcz jako lider tego ZIT.

 

Znowelizowane przepisy pozwalają też, aby ZIT funkcjonował na bazie Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz, z treści proponowanej uchwały wynika, że nie jest przesądzone, czy ZIT oprze się na stowarzyszeniu jako podmiocie prawnym, czy też będzie to nowe porozumienie.

 

Swój ZIT powołuje też Toruń, stąd też nie powinno być powtórki ze sporu jaki miał miejsce prawie dekadę temu, gdy tworzono ZIT po raz pierwszy w kujawsko-pomorskim.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: