Jesteś tutaj: Home

W tym tygodniu zakończą się ćwiczenia CWIX – kluczowe dla interoperacyjności NATO

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 21 czerwiec 2022 17:48
W tym tygodniu zakończą się ćwiczenia CWIX – kluczowe dla interoperacyjności NATO Fot: JFTC

Jednym z elementów wyścigu zbrojeń jest wdrażania innowacji na pole bitwy, w przypadku sojuszu jakim jest NATO konieczne jest budowanie pomiędzy tymi innowacjami interoperacyjności, bowiem jest to sojusz wielu państw, które mają swoje systemy bojowe, a sukces sojuszu na polu bitwy. Wzajemnemu zrozumieniu się tych systemów służy ćwiczenie CWIX, które corocznie odbywa się w Bydgoszczy.

 

W ćwiczeniu CWIX w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy uczestniczy 30 członków NATO, testując w praktycznym wykorzystaniu opracowane w ostatnich miesiącach innowacje. Jak się dowiadujemy, polskie reprezentuje w CWIX ponad 130 osób - W sumie testowanych jest 19 rozwiązań teleinformatycnzych związanych ze wsparciem dowodzenia. W przeważające większości są to systemy Wojsk Lądowych, ale również kryptoinformatyczne i cyber. Testy polegają w głównej mierze na sprawdzaniu interoperacyjności systemów używanych przez Siły Zbrojne RP z systemami innych państw sojuszniczych i partnerskich – wyjaśnia nam kmdr por. Piotr Adamczak, rzecznik prasowy JFTC NATO.

 

 

Jednym z kluczowych zagadnień jest cyberbezpieczeństwo systemów - Ciekawym zgadnieniem jest realizacja testów w ramach tzw., "Red Team" w obszarze CYBER. Polacy podgrywają działania przeciwnika (działania w obaszrze cyber), a pozostałe nacje sprawdzają skuteczność obrony swoich systemów teleinformatycznych przed cyber atakami. Dodatkowo, dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni wydzieliło zespół (Coalition Information Assurance Team) odpowiedzialny za monitorowanie systemów, czuwanie nad ich bezpieczeństwem oraz reagowanie na incydenty komputerowe dla całego ćwiczenia CWIX 2022 – tłumaczy kmdr por. Amamczak.

 

- JFTC jest domem CWIX, kluczowym jego uczestnikiem odpowiedzialnym za wiele obszarów – mówił na otwarciu ćwiczenia CWIX zastępca dowódcy JFTC gen. Jozsef Szpisjak - Dzięki naszej najnowocześniejszej infrastrukturze do prowadzenia testów i innowacyjnej nowoczesnej platformie IT oraz Laboratorium Bojowym, JFTC jest do tego idealnym miejsce do tego rodzaju ćwiczenia.

 

Eksperci testują i rozwijają Sfederalizowaną Sieć Misji (ang. Federated Mission Networking - FMN) w ujęciu operacyjnym, podczas gdy państwa przygotowują się do realizacji zadań Sojuszu, w ramach Sił Odpowiedzi NATO (ang. NATO Response Force - NRF), czy też Połączonych Sił Zadaniowych NATO o Bardzo Wysokiej Gotowości (ang. Very High Readiness Joint Task Force - VJTF). W trakcie CWIX sojusznicy i partnerzy pracują i wzmacniają swój potencjał militarny, zapewniając jednocześnie możliwość współdziałania z partnerami koalicyjnymi. Inicjatywa NATO FMN to obszar, który obejmuje ludzi, procesy i technologie, którego celem jest wsparcie operacji militarnych. Jest on kluczem do uzyskania przewagi i osiągnięcia końcowego sukcesu misji.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: