Jesteś tutaj: Home

Lotnisko ze zgodą środowiskową na potężną farmę fotowoltaiczną

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 20 czerwiec 2022 12:37
Lotnisko ze zgodą środowiskową na potężną farmę fotowoltaiczną Fot: PLB

30 maja Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wyraziła zgodę na instalację farmy fotowoltaicznej o mocy do 100MW, realizacja tego zamiaru sprawiła, że byłaby to jedna z największych tego typu instalacji w Polsce. Produkcja prądu miałaby pozwolić poprawić bilans ekonomiczny bydgoskiego lotniska, które przynosi każdego roku straty.

 

Pod koniec marca Port Lotniczy Bydgoszcz ogłosił przetarg na montaż pierwszych instalacji fotowoltaicznych o mocy 50kWp w okolicy bazy technicznej. Do tej pory to postępowanie nie zostało jeszcze rozstrzygnięte. Docelowo instalacje fotowoltaiczne mają się znaleźć też przy pasie startowym.

 

Docelowa moc 100MW znacznie przewyższy potrzeby funkcjonowania lotniska, port będzie mógł zatem nadwyżkę energii odsprzedawać w celu poprawy bilansu ekonomicznego. Z danych Enea wynika, że w listopadzie w Bydgoszczy działało 898 instalacji fotowoltaicznych, których łączna moc wyniosła 7,3 MW, planowana na bydgoskim lotnisku instalacja może być zatem ponad 10 razy bardziej wydajna.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie