Jesteś tutaj: Home

Wpadka systemu za miliony

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 19 czerwiec 2022 00:37

Od ponad dekady na części bydgoskich przystanków autobusowych działa informacja pasażerska w ramach Inteligentnych Systemów Transportowych. Ten system jak się okazuje nie zawsze zachowuje się inteligentnie – w czwartek, w Boże Ciało, wprowadzał bowiem podróżnych w błąd.

Czwartek z uwagi na to święto kościelne był dniem ustawowo wolnym od pracy, tego dnia autobusy jeździły zatem według rozkładów dla niedziel i świąt, ITS informował natomiast jakby był to normalny dzień roboczy. ITS z uwagi na to, że te rozkłady się różnią wprowadzał pasażerów w błąd. Zarządzający system Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej zapowiada, że zostaną wyciągnięte lekcje z tej wpadki. Taka sytuacja zdarzyła się w Bydgoszczy po raz pierwszy.

 

Nie oznacza to jednak, że wcześniej system ITS działał bez zarzutów. Bywały bowiem sytuację, gdy z powodu zdarzeń losowych, chociażby pożaru kamienicy i konieczności przeprowadzenia akcji gaśniczej, dyżurny ruchu zdecydował się tymczasowo zmienić trasy autobusów, w takim wypadku ITS zamiast poinformować pasażerów, że na danym przystanku nie mogą się spodziewać autobusu, wprowadzał ich w błąd wskazując nieprawdziwe godziny przyjazdu autobusu.

 

Nie działa jakbyśmy oczekiwali

Sytuacja z Bożego Ciała, ale też opisywany dalej incydent pokazują, że wciąż nie udało się wdrożyć w pełni tej nowoczesnej technologii. Celem ITS na przystankach nie powinno być bowiem pokazywanie rozkładu jazdy, ale informowanie o realnym czasie przyjazdu autobusu w oparciu o zamontowany w nim transponder, jeżeli z powodu korku lub zdarzenia autobus przyjedzie z opóźnieniem, system powinien na tablicy pokazać realny przyjazd, aby pasażer mając pełną informację mógł zdecydować czy np. wygodniej nie będzie mu pojechać autobusem innej linii. Taka funkcjonalność w przypadku wielu autobusów funkcjonuje, ale jak pokazało Boże Ciało nie zostało to w pełni wdrożone.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie