Jesteś tutaj: Home

Dron mogący pomóc rozminowywać Ukrainę, czy regionalny pomysł na walkę z deficytem wody. Międzynarodowi wynalazcy w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 09 czerwiec 2022 13:56

W środę na Politechnice Bydgoskiej rozpoczęły się targi innowacyjności i wynalazków E-NNOVATE 2022, na których prezentowane są wynalazki, które potem są oceniane przez jury konkursowe. Najlepsze projekty otrzymają laury. Do Bydgoszczy zjechali się wynalazcy z niemal całego świata, nie tylko z Europy, ale chociażby mogący wydawać się z punktu widzenia Bydgoszczy za egzotyczny Iranu. Zapraszamy do obejrzenia naszego filmowego reportażu z wydarzenia.


Głównym organizatorem E-NNOVATE jest firma IBS Global, która nawiązała współpracę z Politechniką Bydgoską. Dwie poprzednie edycje E-NNOVATE organizowano zdalnie z uwagi na światową pandemię, w tym roku udało się się spotkać stacjonarnie w Bydgoszczy – To jest pierwsza edycja tradycyjna tych targów, dwie poprzednie były wirtualne – wyjaśnia nam Edyta Wołczyk, która jest dyrektorem tych targów – Spotykamy się wszyscy razem, oceniamy wynalazki, prezentujemy je przed gronem jury, również szukamy inwestorów, partnerów biznesowych dla tych rozwiązań.

 

Jednym z ciekawszych prezentowanych wynalazków jest dron wirnikowy, który Igor Klymenko z Ukrainy połączył z detektorem min - To specjalne urządzenie do zdalnego przekazywania informacji saperom o obiektach wybuchowych. Połączyliśmy więc szczegóły dotyczące quadkoptera i metody detektora. To urządzenie bardzo pomoże naszym ukraińskim saperom rozminować terytorium naszego kraju. Bo według najnowszych informacji zaminowano ponad 100 km 2 i to dużo. W ten sposób możemy pomóc naszym saperom w bezpieczny i bardzo szybki sposób w rozminowywaniu naszych terytoriów – opowiada o swoim wynalazku Klymenko.

 

Wśród prezentowanych rozwiązań mamy też lokalne wynalazki tzw. projekt Sova, czyli rozwiązanie pozwalające taniej oczyszczać wodę wykorzystywaną w basenach i w aquaparkach. Wynalazek na czasie, bowiem Polska widnieje jako kraj uznawany za mający problem z deficytem wody – Mapa pokazuje nam ewidentnie, że Polska ma problem z wodą – mówi dr Wojciech Poćwiardowski, pracownik Politechniki Bydgoskiej zaangażowany w projekt Sova – Stworzyliśmy technologię do odzyskiwania wody z wód popłucznych, po płukaniu filtrów basenowych. Badania i analizy pokazują to, że podczas płukania filtrów basenowych zużywa się ogromne ilości wody, które standardową trafiają do kanalizacji. My stworzyliśmy system, który pozwala wodę zawrócić w 80%.

 

Tego typu projekty już co prawda istnieją, ale to regionalne rozwiązanie jest dwa razy tańsze w wdrożeniu, kosztuje około 250 tys. zł, co w przypadku aquaparku powinno przynieść dość szybko wzrost inwestycji, bo w ciągu 2-3 lat.

Inni polscy wynalazcy zaprezentowali m.in. projekt 14-Hydride, którego celem jest wykorzystanie metanolu jako paliwa, który mógłby napędzać samochody lub ogrzewać mieszkania. Zaprezentowano też opaski dla dzieci, które mają alarmować rodziców za pomocą smartphone, gdy dziecko się oddali, czy skaner kodów przy śmietniku, który tworzy w aplikacji mobilnej listę opakowań wyrzuconych, co ułatwić może nam zakupy.

 

Istnieje duża szansa, że za rok na targach ponownie spotkamy się w Bydgoszczy - Bardzo dobrze nam się współpracuje, więc podejrzewamy, że kolejne edycje również będą w Politechnice Bydgoskiej – ocenia Wołczyk.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie