Jesteś tutaj: Home

Poczta Polska upamiętnia Jana Olszewskiego na znaczku pocztowym

Napisane przez  Poczta Polska Opublikowano w Regionalne wtorek, 07 czerwiec 2022 11:14
Poczta Polska upamiętnia Jana Olszewskiego na znaczku pocztowym Fot: Poczta Polska

Najnowsza emisja filatelistyczna Poczty Polskiej upamiętnia postać Jana Olszewskiego – pierwszego premiera niekomunistycznego rządu polskiego wyłonionego przez Sejm po całkowicie wolnych wyborach po II wojnie światowej.

 

 

Działalność filatelistyczna Poczty Polskiej przyczynia się do promocji historii Polski, krzewienia patriotyzmu oraz budowy poczucia wspólnoty wśród Polaków. Przypominanie o najważniejszych postaciach w historii kraju niesienie za sobą nie tylko walor edukacyjny, ale także kreujący wzorce, właściwe zachowania i postawy.

 

Najnowsza emisja Poczty Polskiej przedstawia pierwszego premiera niekomunistycznego rządu polskiego po II wojnie światowej – Jana Olszewskiego. Na znaczku pocztowym przedstawiono zdjęcie Jana Olszewskiego na tle barw biało-czerwonych oraz budynku Sejmu RP. Na datowniku przedstawiono faksymile Jana Olszewskiego.

 

 

Uroczysta prezentacja znaczka odbyła się 3 czerwca podczas konferencji „Polski program niepodległościowy: geneza i przyszłość” w Sali Kolumnowej Sejmu RP.

 

– Najnowsza emisja filatelistyczna poświęcona Janowi Olszewskiemu jest naszym skromnym, pocztowym podziękowaniem za lata służby Polsce, za wytrwałość, determinację i poświęcenie. Biografia Bohatera naszego znaczka to istna księga zasług, które określić można konsekwentną walką o wolną i suwerenną Polskę. Jan Olszewski stał się jedną z ikon sprzeciwu wobec komunistycznego bezprawia oraz wpływów funkcjonariuszy i aparatczyków na życie publiczne już po upadku PRL – podkreśla Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

 

Jan Olszewski kojarzony jest głównie z urzędem, który sprawował w pierwszych latach III RP. Jednak znacznie wcześniej, bo już od najmłodszych lat, służył Polsce. W okresie II wojny światowej i okupacji był żołnierzem Szarych Szeregów oraz uczestnikiem Powstania Warszawskiego. W PRL aktywnie działał w opozycji antykomunistycznej, której członków, jako adwokat, bronił przed sądami w procesach politycznych. Był jednym z założycieli Komitetu Obrony Robotników. W 1980 r. współodpowiadał za postępowanie rejestracyjne NSZZ „Solidarność”.

 

– Jan Olszewski jest jednym z bohaterów naszych czasów. W każdej ze swoich działalności był człowiekiem krystalicznie uczciwym, wiernym głoszonym poglądom i patriotycznym ideałom, a jednocześnie odważnym i konsekwentnym. Swoją niezłomność udowodnił całym swoim życiem. Obowiązkiem Poczty Polskiej jest przypominać takie postacie i tym samym uczyć młode pokolenia, jak należy służyć krajowi – mówi wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.

 

Po upadku PRL sprawował mandat posła na Sejm I, III i IV kadencji. Pełnił funkcję Prezesa Rady Ministrów w latach 1991–1992. Był współzałożycielem Porozumienia Centrum. Założył i przewodniczył także Ruchowi dla Rzeczypospolitej oraz Ruchowi Odbudowy Polski. W latach 1989–1991 i 2005–2006 był członkiem Trybunału Stanu. W latach 2006–2010 pełnił funkcję doradcy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Za swoje zaangażowanie na rzecz wolnej i suwerennej Polski, Jan Olszewski został Kawalerem Orderu Orła Białego – najstarszego i najwyższego odznaczenia państwowego.

 

13 kwietnia 1346 roku

Król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie