Jesteś tutaj: Home

Rządowe wsparcie może okazać się kluczowe dla zakupu nowych pociągów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 05 czerwiec 2022 22:03
Przykładowy EZT Przykładowy EZT CC BY-SA 3.0 by Solaris8315

W ramach drugiej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Samorząd Województwa Kujawsko-Pomoskiego otrzyma 65 mln zł na zakup nowych pociągów. Postępowanie w tym kierunku rozpoczęło się już pod koniec lutego, ale jak pokazał rynek, o przynajmniej 30% nie doszacowano wartości zamówienia. Rządowe wsparcie zmienia zatem sytuację.

Władze województwa ogłosiły w lutym przetarg na zakup 5 nowych kolejowych zespołów trakcyjnych. Na ten cel postanowiono wykorzystać przede wszystkim środki z Unii Europejskiej. Pod koniec kwietnia nastąpiło otwarcie ofert – wpłynęły dwie oferty: PESA Bydgoszcz na 172,1 mln oraz Newagu na 196,8 mln zł. Przy czym przewidywany budżet na to zamówienie to niewiele 132 mln zł, czyli o 30% mniej niż najtańsza oferta PESA.

 

Rządowe wsparcie w kwocie 65 mln zł pozwoli bez szukania przez władze województwa dodatkowych środków wybrać nawet droższą ofertę, gdyby Województwo Kujawsko-Pomorskie wybrało tańszą ofertę PESA, to rządowa dotacja pozwoli zmniejszyć wkład własny, co uwolni środki w budżecie województwa na inne cele.

 

13 kwietnia 1346 roku

Król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie