Jesteś tutaj: Home

Wicemer stolicy Estonii w biznesach odwiedził Bydgoszcz

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 27 maj 2022 07:18
Wicemer stolicy Estonii w biznesach odwiedził Bydgoszcz Wizualizacja tramwaju dla Tallina

W środę 25 maja Bydgoszczy gościł Andrei Novikov, wicemer stolicy Estonii Tallina, odpowiednik wiceprezydenta polskich miast. Novikov był gościem PESA Bydgoszcz, gdzie przyglądał się produkcji taboru szynowego. Głównym powodem jego wizyty było jednak podpisanie umowy na dostawę nowoczesnych tramwajów dla Tallina. Będzie to kolejna stolica europejskiego miasta, w której pasażerów wozić będą tramwaje PESA.

Zgodnie z umową PESA dostarczy do III kwartału 2024 roku 8 tramwajów 3-członowych typu Swing, które będą wstanie pomieścić do 309 pasażerów, w tym 65 na miejscach siedzących. Zostaną wyposażone w nowoczesne systemy informacji, sprzedaży biletów, zliczania pasażerów, monitoringu, rekuperacji energii oraz diagnostyki online. Zarówno kabina motorniczego, jak i przestrzeń pasażerska będą klimatyzowane, a nowością będzie podgrzewana podłoga.

 
- To kolejna europejska stolica, która wybrała tramwaje PESA. Jestem przekonany, że podobnie jak w Warszawie, Kijowie czy Sofii, także mieszkańcy Tallina polubią podróże naszymi komfortowymi, nowoczesnymi i przyjaznymi środowisku tramwajami - powiedział Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA.

 

Umowa daje możliwość rozszerzenia zamówienia w ramach tzw. opcji o kolejne 15 pojazdów, czyli ostatecznie Tallin może kupić nawet 23 tramwaje. Wartość pełnego zamówienia oszacowano na 52 mln euro.

 

- Konsekwentnie podnosimy jakość komunikacji publicznej w stolicy. Dzięki tramwajom Twist nasi mieszkańcy będą podróżować w komfortowych warunkach, a co ważne - nowe tramwaje, podobnie jak cały nasz transport, będą korzystać w 100% z zielonej energii” - podkreślił, Andrei Novikov, Wice Mer Tallina i Przewodniczący Rady Nadzorczej Zarządu Transportu Publicznego.

 

Zakup nowoczesnych tramwajów to część projektu modernizacji komunikacji w Tallinie. Zakłada on między innymi budowę nowej linii tramwajowej „Stary Port”, zakup taboru i powstanie hubu przesiadkowego. Całość jest jednym z kluczowych elementów estońskiej części Rail Baltica.

 

- Nowa linia tramwajowa połączy Stary Port z terminalem Rail Baltica i lotniskiem. Dzięki tej inwestycji w Tallinie powstanie bardzo ważny dla miasta nowoczesny węzeł przesiadkowy, gdzie na jednej stacji spotkają się linie autobusowe, kolejowe i tramwajowe. - dodał Andrei Novikov,

 

PESA dostarczyła do tej pory ponad 800 tramwajów do kilkunastu miast w Europie. Wyprodukowane w Bydgoszczy tramwaje wożą mieszkańców takich miast jak Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Kraków, Sofia, Moskwa, Kijów, Jassy, Cluj czy Seged. W tej chwili spółka realizuje zamówienia na dostawę kolejnych tramwajów dla Sofii, Krajowej w Rumunii i Wrocławia. Złożyła też jedyną ofertę na dostawę do 46 tramwajów dla Bydgoszczy.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie