Jesteś tutaj: Home

Jaki jest stan Województwa Kujawsko-Pomorskiego? W piątek debata

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 26 maj 2022 16:33

Jutro odbędzie się sesja Sejmiku Województwa, którą wyjątkowo postanowiono zorganizować w piątek (sejmik zazwyczaj obraduje w poniedziałki). Będzie to jedna z najważniejszych sesji w roku, bowiem Sejmik Województwa zdecyduje czy udzielić zarządowi województwa absolutorium oraz wotum zaufania.

Nie podjęcie tych uchwał teoretycznie mogłoby spowodować zmiany we władzach województwa, ale też nie ma co się oszukiwać i niemal pewne jest, że jutro marszałek wraz ze współpracownikami otrzyma wotum zaufania i absolutorium od Koalicji Obywatelskiej i PSL.

 

Sama dyskusja dla marszałka Piotra Całbeckiego nie musi być przyjemna, bowiem radni opozycji zapewne wyciągną trudne tematy jak ominięcie naszego województwa w rządowym programie Kolej Plus, te temat ostatnio dość sporo pojawia się w dyskusjach, być może pojawi się też temat związany z tym, że kujawsko-pomroskie najwolniej wdraża fundusze europejskie.

 

Kilka tygodni temu ogłoszona została lista rankingowa w programie Kolej Plus, natomiast parlament pracuje nad zwiększeniem finansowania, stąd też ponad 70% zgłoszonych projektów będzie realizowanych, z naszego województwa do II etapu naboru nie zgłoszono żadnego projektu, choć jeszcze jesienią ubiegłego roku była szansa na zgłoszenie koncepcji budowy kolei z Bydgoszczy do Koronowa, a następnie Sośna i Więcborka, wraz z modernizacją ciągu Więcbork – Sępólno Krajeński – Chojnice. Aby ten projekt znalazł się na liście rankingowej potrzeba było opracować studium, do wyboru wykonawcy tego studium zabrakło jesienią zaledwie 400 tys. zł. Do pozyskania było natomiast kilkaset milionów złotych dotacji – rząd finansuje program w 85% wartości zadania.

 

Kilka tygodni temu informowaliśmy, że na koniec 2021 roku województwo kujawsko-pomorskie rozliczyło tylko 55% alokacji funduszy europejskich, co jest najniższym wynikiem wśród województw. Zważywszy na to, że wszystkie fundusze muszą być rozliczone do końca 2023 roku, może być to powód do pewnego niepokoju.