Jesteś tutaj: Home

Pierwsza łopata na budowie czwartego kręgu Opery Nova powinna pojawić się jesienią. Koszty budowy znacznie wzrosną

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 26 maj 2022 14:31
Pierwsza łopata na budowie czwartego kręgu Opery Nova powinna pojawić się jesienią. Koszty budowy znacznie wzrosną Wizualizacja 4 kręgu

W temacie rozbudowy Opery Nova pojawiło się wiele wizualizacji, które po sieci krążą od kilku już lat, ale wciąż przesuwa się termin rozpoczęcia rzeczywistej inwestycji, a czas powoli zaczyna się kończyć, bowiem ważność wydanego w 2019 roku pozwolenia na budowę wygaśnie 5 listopada. Zgodnie z przepisami do tego dnia plac budowy powinien przejąć wykonawca, najpierw trzeba go jednak wyłonić w przetargu.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wyczekiwany przetarg zostanie ogłoszony w czerwcu. W czwartek w Operze Nova odbyło się posiedzenie wyjazdowe Komisji Gospodarki Przestrzennej Rady Miasta Bydgoszczy, poświęcone przygotowaniom do tej inwestycji – Dokumentację już właściwie mamy dwa lata, została ona opracowana w 2019 roku – poinformował radnych Wojciech Bartczak, odpowiedzialny za rozbudowę Opery Nova – Pozwolenie na budowę wygasa 5 listopada tego roku. Mamy nadzieję, że do tego czasu wprowadzimy wykonawcę na budowę.

 

Rosną koszty i zmienia się koncepcja finansowania

Od kilku lat funkcjonuje porozumienie pomiędzy marszałkiem województwa i prezydentem Bydgoszczy, iż kosztami rozbudowy oba samorządy dzielą się po połowie. Wraz z budową czwartego kręgu planowany jest podziemny garaż na 228 samochodów, pierwotnie też oba samorządy miały go sfinansować po połowie, ale od kilku tygodni toczą się intensywne rozmowy, aby zastosować partnerstwo publiczno-prywatne, czyli główny ciężar finansowy miałby wziąć prywatny inwestor, w zamian za czerpanie korzyści z tej infrastruktury przez uzgodniony czas. Na komisji usłyszeliśmy, że w tej sprawie konkrety mogą pojawić się w czerwcu. Uzgodniono już, że w przypadku takiego modelu w kosztach parkingu nie będzie partycypował budżet Bydgoszczy.

 

W wieloletnich dokumentach finansowych obu samorządów oszacowano, że koszt budowy czwartego kręgu (bez parkingu podziemnego) wyniesie ok. 84 mln zł, czyli Województwo i Miasto mieliby do pokrycia po 42 mln zł. Od kilku miesięcy borykamy się z wysoką inflacją i koszty rosną, w IV kwartale 2021 roku oszacowano, ze trzeba się liczyć już z wydatkiem na poziomie 137 mln zł, a z racji inflacji i to może być za mało. Konkretem co do kosztów będzie na pewno rozstrzygnięcie przetargu, albo przynajmniej otwarcie w nim ofert.

 

Sala kinowa

W czwartym kręgu Opery Nova pojawić ma się przestrzeń wystawowa, w planach jest też budowa sali kinowej o wysokim komforcie na 205 miejsc.

 

Władze Opery Nova liczą, że budowa czwartego kręgu może zakończyć się w maju 2025 roku. Garaż podziemny ma być dostępny dużo szybciej.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022