Jesteś tutaj: Home

Poseł chce, aby IPN przyjrzał się pomnikowi Czynu Społecznego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 26 maj 2022 00:55

Wojewódzki Konserwator Zabytków do rejestru zabytków wpisał znajdujący się na zbiegu ulic Staszica i Markwarta Pomnik Czynu Społecznego, nazywany w ostatnich latach też Pomnikiem Tysiąclecia. Ta decyzja zapewnia pomnikowi ochronę uniemożliwiającą jego rozbiórkę, do czego przyczyniały się władze Bydgoszczy przed rokiem. Poseł Bartosz Kownacki chce, aby Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN zbadała, czy pomnik ten nie propaguje komunizmu.

 

O genezie powstania pomnika pisze w ,,Kalendarzu Bydgoskim” z 1998 roku Eugeniusz Gliwiński: ,,Dla upamiętnienia czynów społecznych realizowanych po drugiej wojnie światowej. W dniu 22 lipca 1967 roku na skwerze tym odsłonięty został betonowy pomnik Czynu Społecznego”. Wykonanie pomnika zlecił Komitet Centralny PZPR. Trójnóg, czyli trzy podpory miały być oddaniem hołdu trzem siłom: robotnikom, rolnikom i inteligencji pracującej.

 

Poseł Bartosz Kownacki wskazuje, że pomnik odsłonięto 22 lipca 1967 roku, w obecności oficjeli PZPR. Jest to dla PRL data szczególna, bowiem 22 lipca świętowano ogłoszenie Manifestu PKWN, który ustanawiał podległość Polski wobec Moskwy po II wojnie światowej - Data odsłonięcia pomnika wydaje się wymowna – wskazuje w piśmie do IPN Kownacki.

 

Ocenzurowany przez władze PRL zwycięski projekt umiejscowił na pomniku płaskorzeźbę orła wzorowanego na piastowskim symbolu, ale pozbawionego korony, co jest również wyraźnym symbolem PRL – czytamy dalej w wystąpieniu parlamentarzysty – Chciałbym nadmienić, że pomnik znajduje się na skwerze, któremu patronuje ppor. Leszek Biały (wcześniejsza nazwa to Skwer Czynu Społecznego), bezsporna ofiara systemu komunistycznego. Paradoksem jest to, że na skwerze jego imienia mieści się pomnik wykonany na potrzeby propagandy tamtego ustroju, na dodatek z symboliką ,,orła bez korony”.

 

Kownacki wskazał też, że uznanie tego pomnika za zabytek, w praktyce blokuje oddolną inicjatywę budowy w tym miejscu Pomnika Żołnierzy Wyklętych.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022