Jesteś tutaj: Home

Ponad 27 tys. uczniów pisze egzamin ósmoklasisty

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 25 maj 2022 00:19

We wtorek 24 maja rozpoczął się tegoroczny egzamin ósmoklasisty, warto wspomnieć, że dzień wcześniej formalnie zakończył się podstawowy termin tegorocznych matur. W województwie kujawsko-pomorskim do tego egzaminu przystąpiło 27.057 uczniów z 664 szkół. Wczoraj ósmoklasiści zmagali się z językiem polskim, dzisiaj przypada część matematyczna, natomiast w czwartek ósmoklasiści zdawać będą język obcy nowożytny.

W części z języka polskiego pojawiły się zadania związane z fragmentem ,,Zemsty” Aleksandra Fredry oraz ,,Pochwał Przyjaźni” Andrzeja Kojdera.

 

Egzamin ósmoklasisty nie budzi takich emocji jak matura, bowiem co prawda jego wyniki mogą mieć duży wpływ w rekrutacji do szkół średnich, to nie można go oblać, w przeciwieństwie do matury, gdzie określono minimalne progi zdawalności.

 

Najwięcej uczniów ten egzamin zdaje w Bydgoszczy – 3996 osób na terenie 61 szkół. W Toruniu jest to 2516 zdających w 40 szkołach, natomiast na trzecim miejscu plasuje się powiat inowrocławski z 2007 zdającymi w 53 szkołach.

 

Jutro (26 maja) zdawany będzie język obcy, w naszym województwie w zdecydowanej większości zdających będzie to język angielski, który zdawać chce ponad 25,3 tys. osób, na drugim miejscu mamy język niemiecki z 353 zdającymi, a na trzecim rosyjski z 35 osobami. Język hiszpański chce zdawać 9 osób, natomiast francuski 5.

 

Wyniki egzaminów powinny zostać opublikowane 1 lipca.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP