Jesteś tutaj: Home

Rząd chce obciąć miliard kolei, o inwestycjach drogowych cisza

Napisane przez  Ł.R. / Rynek Infrastruktury Opublikowano w Regionalne wtorek, 20 sierpień 2013 14:31

Plan łatania dziury budżetowej jaki przedstawił minister finansów Jan Rostowski zakłada zwiększenie deficytu o 16 mld zł oraz cięcia budżetowe na kwotę 8 mld zł. Rząd 1 mld zł chce zabrać polskiej kolei, a dokładnie cięcie dotyczyć ma zadań inwestycyjnych.

 

Stan polskiej kolei jest zły, a  zdaniem wielu nawet fatalny. Eksperci uważają, że do tego stanu kolej doprowadziło niedoinwestowanie. Znacznie więcej polskie rządy wydawały na inwestycje drogowe kosztem kolejowych.

 

Kolej dostaje na inwestycje mało i najprawdopodobniej dostanie jeszcze mniej skoro rząd chce okroić budżet inwestycyjny o miliard złotych. Władzom PKP proponuje się, aby tę zabraną kwotę pozyskała po przez wypuszczenie obligacji. W praktyce oznaczać to będzie dalsze zadłużanie.

 

Na chwilę obecną nie mówi się jednak nic o inwestycjach drogowych. Rząd planuje zabrać 2 mln zł na wydatki administracyjne Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Kwestia cięć wydatków na inwestycje drogowe w naszym regionie odebrana by została na pewno z niepokojem, gdyż mogło by oznaczać to zagrożenie dla realizacji drogi ekspresowej S5. 

 

Może się okazać, że nie zostaną rozpoczęte nowe inwestycje, które obiecywał minister Sławomir Nowak z powodu ,,dziury Rostkowskiego” – wyraża swój niepokój poseł Ruchu Palikota Łukasz Krupa.