Jesteś tutaj: Home

Co wiemy o manewrach Defender Europe?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 24 maj 2022 08:51
Co wiemy o manewrach Defender Europe? Fot: Przemysław Keler / KPRP

1 maja rozpoczęły się manewry NATO Defender Europe 2022 oraz Swift Europe, które powinny zakończyć się w czwartek. Obejmują one łącznie 9 państw, w Polsce szczególnie aktywne mają być wojska amerykańskie. Tego typu manewry odbywają się z mniejszym lub większym nasileniem niemal corocznie, w tym roku z uwagi na trwający konflikt za wschodnią granicą, ilość szczegółów jakie ujawnia wojsko opinii publicznej jest mocno ograniczona.

Według oficjalnego komunikatu w działaniach na terenie 9 państw udział bierze ok. 18 tys. żołnierzy z 20 państw. Ministerstwo Obrony Narodowej zdradza, że ok. 7 tys. żołnierzy ćwiczy w Polsce użytkując ok. 3 tys. jednostek sprzętu. Z tego można wysnuć wniosek, że Polska jest głównym teatrem Defender Europe 2022. W lakonicznych przekazach pojawia się też informacja, że ćwiczenia odbywają się też w województwie kujawsko-pomorskim.

 

Kancelaria Prezydenta RP ujawniła wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, który w czwartek pojawił się na jednym z poligonów. To wystąpienie przedstawia pewne konkrety co do scenariusza ćwiczenia - Całość tego wielkiego manewru, jaki jest prowadzony w ramach ćwiczeń Defender Europe na terenie Polski, polega na przemieszczeniu się sił sojuszniczych od zachodniej granicy Polski poprzez nasz kraj ku przesmykowi suwalskiemu – mówi prezydent Andrzej Duda - Założenie jest takie, że w tamtej części nastąpił atak na obszar państw NATO, czyli Polski i Litwy. To, co widzieli Państwo kilka dni temu: ta sama grupa wykonująca cały manewr przekraczała Wisłę w Dęblinie. Dzisiaj przekraczają Narew. Wkrótce znajdą się [dalej] i udzielą wsparcia oddziałom, które bronią w tej chwili przesmyku suwalskiego i – mam nadzieję – odrzucą przeciwnika z powrotem na wschód. Przekroczą granicę i przejdą na Litwę, przede wszystkim oddziały armii Stanów Zjednoczonych.

 

Prezydent Duda oprócz szczególnych podziękowań do Amerykanów, kieruje je także do francuskich dowódców, co może sugerować, że szczególnie aktywne podczas manewrów w Polsce są także wojska francuskie.

 

Wygląda to na zmianę scenariusza

W poprzednich edycjach ćwiczeń opinia publiczna wiedziała znacznie więcej, chociażby gdzie budowane są przeprawy przez Wisłę, od bardzo wielu lat corocznie most pontonowy budowany był po Chełmem w naszym województwie. Dzisiaj wiemy jedynie lakonicznie, że wojska przekraczały Wisłę w okolicach Dęblina. Ograniczone informację mają na celu ograniczenie wiedzy Rosjan na temat tego jakie wojska i w jakiej ilości przemieszczają się przez Polskę.

 

Jak spojrzymy na ćwiczenia z lat ubiegłych, to można odnieść wrażenie, że ich scenariusz zakładał, że wróg zajmie wschód Polski do linii Wisły, stąd też już z udziałem wojsk NATO miałaby ruszyć kontrofensywa. Wypowiedź prezydenta Dudy sugeruje, że obecne ćwiczenia raczej przewidują scenariusz szybkiego przemieszczenia sił NATO w obszar wschodniej granicy, aby w nim być gotowym do obrony.

 

Udział inżynierów z Inowrocławia

Z informacji MON wynika, że wśród jednostek zaangażowanych po polskiej stronie w tych manewrach jest 2. Pułk Inżynieryjny, który ma swoją siedzibę w Inowrocławiu.