Jesteś tutaj: Home

Dobre oceny bydgoskiego respiratora podczas testów na świniach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 18 maj 2022 15:05

W marcu 2020 roku, gdy do Polski przyszła światowa pandemia COVID-19, w Bydgoszczy rozpoczęły się prace nad prototypem respiratora, który mógłby trafić do masowej produkcji. W Polsce do tej pory przemysł respiratorowy się nie rozwinął, Europa kupuje tego typu urządzenia głównie ze Stanów Zjednoczonych i z Azji. Obecnie w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie prowadzone są testy na zwierzętach, po których bydgoski respirator mógłby trafić do masowej produkcji.

 

Respirator opracowano na dzisiejszej Politechnice Bydgoskiej, we współpracy z Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Politechniką w Bydgoszczy. Warszawska SGGW opublikowała ostatnio w internecie materiał filmowy z testów.

 

- Dzisiejsze badania polegają na tym, iż testujemy model zwięrzęcy ciężkiej patologii płucnej, która jest leczona w warunkach intensywnej terapii – wyjaśnia

 

ppłk lekarz Robert Włodarski, zastępca komendanta bydgoskiego szpitala wojskowego - Naszymi pacjentami są świnie, model zwierzęcy, który jest bardzo podobny w naturze do ludzi


W testach uczestniczy też prof. Tomasz Topoliński, były rektor Politechniki Bydgoskiej, który był jako pracownik naukowy bezpośrednio zaangażowany w opracowanie tego prototypu - To dzieło funkcjonuje. To nie tylko funkcjonuje, ale dobrze funkcjonuje. W dzisiejszych warunkach, w których badamy bardzo chore zwierzęta, okazuje się, że to działanie jest znakomite.

 

Pracę nad tym prototypem wymusiła pandemia COVID-19, która mamy nadzieje już nie będzie miała takiego wpływu na nasze życie jak w ostatnich dwóch latach. Podczas wizyty gospodarskiej w murach Politechniki Bydgoskiej, były wiceminister szkolnictwa wyższego Wojciech Maksymowicz przyznał, że prace nad respiratorem wymusiła pandemia, ale wyraził nadzieję, że w przyszłości staną się one zalążkiem dla polskiego przemysłu respiratorowego. Jeżeli bydgoski prototyp urządzenia nazwanego CoViVENTIL UCM02, dalej będzie uzyskiwał pozytywne oceny, takim polskim zagłębiem respiratorowym może stać się Bydgoszcz.

 

Materiał SGGW:

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie