Jesteś tutaj: Home

O początkach Bydgoszczy w kolejnym filmowym przewodniku turystycznym po ukraińsku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 14 maj 2022 11:42
O początkach Bydgoszczy w kolejnym filmowym przewodniku turystycznym po ukraińsku Fot: Katarzyna Boruta

Kontynuujemy ukraiński cykl ,,Poznaj Bydgoszcz”, w którym pokazujemy co warto z punktu widzenia turystycznego zobaczyć. Cykl powstał głównie z myślą o ukraińskich uchodźcach w Bydgoszczy, ale nasze materiały mogą już w czasach pokoju służyć jako narzędzie wspierające bydgoską turystykę, w szczególności, że język ukraiński nie jest zbyt powszechny wśród przewodników turystycznych.

 

Na zwiedzanie Białego Spichrza, gdzie mieszczą się zbiory archeologiczne zaprasza Inna Yaremchuk i współpracująca z Portalem Kujawskim Bohdana Lavrynczuk. Odcinek ten ukazał się w piątek, w przeddzień Europejskiej Nocy Muzeów, w którą dzisiaj również możemy odwiedzić Biały Spichrz.

 

Warto odwiedzić to miejsce także z tego powodu, że dla uchodźców z Ukrainy w czwartki wstęp jest bezpłatny, w pozostałe dni zbiory można obejrzeć za symboliczną złotówkę. Skąd w ogóle wzięła się nazwa Bydgoszcz? Jedna z tez głosi, że stara nazwa Bydgostia nawiązuje do słów ,,siedziba gocka”, co ma związek z przybyłymi w okresie od I do IV ery ze Skandynawii Gotami i Gepidami. Wspomnieć warto, że Goci w ramach swojej wędrówki udali się też na ziemie Ukrainy. W Białym Spichrzu zobaczymy pamiątki z tamtego okresu. Zobaczyć możemy także łódź dłubankę, która według analiz ma około 4,5 tys. lat.

 

Cały odcinek do obejrzenia:

 

Dziękujemy za wspólpracę przy tym odcinku kierownikowi zbiorów archeologicznych Muzeum Okręgowego Józefowi Łosiowi oraz Katarzynie Borucie.

 

Pod koniec maja planujemy zaprezentować kolejny odcinek z cyklu ,,Poznaj Bydgoszcz”.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.