Jesteś tutaj: Home

Bydgoszcz ogranicza wspieranie renowacji zabytków

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 13 maj 2022 06:46
Gdańska 96 Gdańska 96 Fot: CC0 by Pit1233

Co roku bydgoski samorząd przyznaje dotacje na remonty konserwatorskie obiektów wpisanych do rejestru zabytków. W 2022 roku zgodnie z decyzją Rady Miasta z kwietnia suma przyznanych dotacji wyniesie 0,5 mln zł. Dla porównania w roku ubiegłym dotacje konserwatorskie przekroczyły 1,3 mln zł.

Główna przyczyna oszczędności to niekorzystne zmiany podatkowe, które uderzają w finanse samorządów. W rezultacie radni przyznali trzy dotacje: na remont kamienicy przy ulicy Gdańskiej 96 na kwotę 196 tys. zł (warto wspomnieć, że kamienicę zaprojektował bydgoski mistrz architektury Józef Święcicki), co stanowi 47% wartości remontu; 212 tys. zł na remont kamienicy narożnej przy ulicach Pomorskiej i Hetmańskiej co stanowi 38,5% wartości remontu oraz 92 tys. na remont kamienicy przy ulicy Śląskiej 11, co stanowi 34% wartości remontu.

 

W ubiegłym roku przyznano ponad 20 dotacji, przy czym wiele było projektów na niższe kwoty, gdzie w wielu przypadkach dotacja była niższa niż 10 tys. zł.

 

Dotacje konserwatorskie przyznaje co roku też Sejmik Województwa, w tym roku dla całego województwa kujawsko-pomorskiego była to kwota ponad 1,1 mln zł, w Bydgoszczy beneficjentami były głównie parafie: Parafia Józefa Rzemieślnika otrzymała blisko 100 tys. zł dotacji; parafia św. Antoniego z Padwy ok. 120 tys. zł dotacji; parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa (Plac Piastowski) ok. 210 tys. zł dotacji (na dwa projekty); parafia św. Piotra i Pawłą na remont dachu blisko 150 tys. zł dotacji oraz parafia Miłosierdzia Bożego około 40 tys. zł dotacji. Patrząc jednak terytorialnie, to więcej na bydgoskie zabytki desygnował budżet miasta.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: