Jesteś tutaj: Home

Orlen może się pochwalić wysokim zyskiem w I kwartale 2022 roku. Jako kierowcy mamy w tym swój udział

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 12 maj 2022 17:09

PKN Orlen podsumował I kwartał 2022 roku, w którym osiągnął zysk na poziomie 2,8 mld zł, to 1 mld zł więcej niż przed rokiem, przy wzroście sprzedaży o tylko 15%. Nie jest tajemnicą, że wpływ na tak dobre notowania Orlenu mają też wysokie ceny paliwa na stacjach. Światowe ceny ropy po rosyjskiej agresji na Ukrainę wzrosły, co jest faktem, ale też faktem jest to, że wzrosły z tego powodu marże koncernów paliwowych.

Właściwie od końca kwietnia cena diesla przekracza 7 zł za litr, obecnie w Bydgoszczy to prawie 7,50 zł, natomiast PB95 jest bliskie 7 zł za litr.

 

Pomimo niestabilnego otoczenia makroekonomicznego, w pierwszym kwartale 2022 roku solidne wyniki dostarczyły również pozostałe segmenty działalności: rafineria, petrochemia, wydobycie i detal – chwali się PKN Orlen. Z raportu kwartalnego przedsiębiorstwa dowiadujemy się, że sieć blisko 600 stacji benzynowych zlokalizowanych w Niemczech, przynosić zaczyna podobne przychody jak ponad 1,8 tys. stacji w Polsce. W I kwartale PKN Orlen na inwestycję przeznacza 3 mld zł.

 

W pierwszym kwartale 2022 r. Grupa ORLEN zaprzestała realizacji zamówień spotowych ropy typu Urals, zwiększając jednocześnie dostawy ropy z alternatywnych kierunków: Arabii Saudyjskiej, USA, Afryki Zachodniej oraz Norwegii. W efekcie, na koniec pierwszego kwartału br. udział alternatywnych gatunków ropy w przerobie Grupy ORLEN zwiększył się do ok. 70% - informuje koncern o ograniczaniu użycia rosyjskiej ropy.