Jesteś tutaj: Home

Po dwóch latach wróciły Koncerty Maryjne z Różą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 12 maj 2022 07:15

Od wielu lat za sprawą Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, maj będący miesiące maryjnym, kojarzył się w Bydgoszczy z Koncertami Maryjnymi z Różą, których geneza sięga lat 20. XX wieku. Przez ostatnie dwa lata koncerty nie odbywały się w tradycyjnej formie, z uwagi na pandemię COVID-19. W tym roku TMMB w nieco skromniejszej formule swoją inicjatywę reaktywowało.

 

Geneza tych koncertów sięga odzyskania przez Bydgoszcz niepodległości, czy jak my bardziej wyraziście to nazwiemy polskości, co miało miejsce w styczniu 1920 roku. W kolejnych latach regionalne chóry zbierały się w spontanicznie w Katedrze, aby dziękować Bogu za powrót do Polski. W 2010 roku Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy wróciło do tamtej inicjatywy, co roku Koncerty Maryjne z Różą zyskiwały na znaczeniu, stały się nawet wydarzeniem ogólnopolskim, bowiem jako wydarzenia towarzyszące odbywały się koncerty np. w Warszawie. Bydgoszczanie mogli natomiast niemalże codziennie po wieczornej Mszy Świętej (koncert rozpoczyna się o godzinie 18:30, niekiedy obejmuję też Mszę z godziny 18:00) posłuchać pięknego śpiewu. W praktyce te koncerty stały się swego rodzaju przeglądem lokalnych chórów.

 

Po pandemii wracamy

W tym roku odbywa się XI edycja koncertów, pod patronatem bp. Krzysztofa Włodarczyka, które która rozpoczęła się 8 maja. Koncertów jest mniej niż zwykle, ale przygotowanie inicjatywy zajmuje wiele miesięcy, a jeszcze dwa-trzy miesiące temu ciężko było powiedzieć w jakim kierunku pójdzie sytuacja epidemiczna.

 

Na inaugurację 8 maja wystąpił chór kameralny ,,Akolada”. Przed nami jeszcze 7 koncertów – kolejny odbędzie się 22 maja, zobaczymy wówczas Chór Collegium Medicum w Bydgoszczy. Dzień później wystąpi zespół wokalny ,,CANTUS PARS”.

 

Hymn koncertów maryjnych - Mater Dei Mmento Mei:

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022