Jesteś tutaj: Home

Europejska Noc Muzeów powróci z hasłem ,,Siła Kultury”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 10 maj 2022 14:41

Po dwóch latach przerwy powraca Europejska Noc Muzeów, święto muzealników, którego głównym celem jest przybliżenie zbiorów dla mieszkańców. Tego dnia do prawie wszystkich muzeów będzie można wejść bezpłatnie, muzealnicy dodatkowo przygotowują wyjątkowe atrakcje na ten dzień. Europejska Noc Muzeów odbędzie się w sobotę 14 maja – jak sama nazwa wskazuje, wiele wystaw będzie dostępnych do północny.

Europejska Noc Muzeów wpisała jako majowa bydgoska atrakcja na dobre, ale jej cechą było to, że tego dnia gromadzą się tłumy w muzeach, w latach pandemicznych trzeba było z tego zrezygnować. Mamy zatem powrót po dwóch latach.

 

W bydgoską Europejską Noc Muzeów tradycyjnie angażują się obiekty należące do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego. Tradycyjnie będzie można odwiedzić Expolseum, a także inne obiekty muzealne jak: Muzeum Wodociągów, Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa, Muzeum Wojsk Lądowych, Muzeum Kanału Bydgoskiego i wiele innych.

 

W tym roku pierwszy raz Europejska Noc Muzeum zawita do reprezentacyjnej siedziby Muzeum Okręgowego przy ulicy Gdańskiej 4, który w czasie pandemii został po gruntownym remoncie i dobudowie nowego skrzydła, oddany do użytku. W sobotę w tym gmachu będą królowały klimaty japońskie, będzie wykład o słynnej sztuce Mandze, będzie można zobaczyć japońskie animacje, a także japońskie inspiracje patrona muzeum mistrza Leona Wyczółkowskiego – Będziemy mogli wejść w świat pejzaży Leona Wyczółkowskiego, który inspirował się Japonią – wyjaśnia Natalia Szczerbińska.

 

Debiut w ENM przeżyją też Młyny Rothera, które co prawda jeszcze nie mają stałych wystaw, ale na najbliższą sobotę atrakcji nie zabraknie – Przygotowaliśmy dla państwa ,,laboratorium na jedną noc”. Będą pokazy popularno-naukowe – zapowiada Anna Stempska – Będą one prowadzone przez profesora Pytalskiego.


Eksperymenty od godziny 18 będą odbywać się co pełną godzinę – Zrobimy eksperyment z ciepłym azotem – zapowiada Stempska – Zobaczymy co wydarzy się, gdy do pojemnika z azotem włożymy różne przedmioty.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie