Jesteś tutaj: Home

Tak Bydgoszcz prezentuje się w Microsoft Fligth Simulator 2020

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 08 maj 2022 00:17
Tak Bydgoszcz prezentuje się w Microsoft Fligth Simulator 2020 Graf: Drzewiecki Design

W ostatnich miesiącach kilka razy informowaliśmy, że graficy ze studia Drzewiecki Design pracują nad profesjonalną lokalizacją Bydgoszczy dla Microsoft Flight Simulator, wśród symulatorów lotniczych zdecydowanego numer jeden na świecie. Od kilku dni bydgoscy fani MFS mogą ogrywać już finalny produkt, natomiast pozostałe osoby mogą zobaczyć Bydgoszcz w MFS za pośrednictwem filmów opublikowanych na YouTube.

 

Microsoft Flight Simulator 2020 pozwala zwiedzić cały świat, gra generuje odwzorowanie każdego zakątku świata na podstawie map satelitarnych. Część z miast jest odwzorowanych bardziej realistycznie za sprawą pracy grafików. Najnowsze dzieło Drzewiecki Design do tego grona włączyło Bydgoszcz.

 

Jak to wygląda w praktyce pokazuje w swoim filmie na YouTube użytkownik o nicku ,,Kroks”:

 

Od samego początku widzimy, że obszar Portu Lotniczego Bydgoszcz przy terminalu jest dość realnie odwzorowany. Za płotem widzimy też parking. Płyta startowa oraz układ dróg dojazdowych również jest dość dobrze odwzorowany. Również dość wiernie pokazano hol główny terminalu, po którym poruszają się pasażerowie. Wrażenie robią też detale, wewnątrz obiektu znajdziemy bowiem plakaty reklamujące loty RyanAir do Wielkiej Brytanii, jest dojście do strefy odpraw Polskich Linii Lotniczych LOT oraz Lufthansy (która co prawda z powodu pandemii zawiesiła loty z Bydgoszczy, ale wszyscy liczą na ich powrót). Na zewnątrz znajdziemy także taki detal jak tablica informacyjna o sfinansowaniu przez Unię Europejską projektu rozbudowującego lotnisko. Gracze mogą też zajrzeć do wierzy kontrolnej, czyli do miejsca na co dzień zamkniętego. Oprócz głównego terminalu odwzorowano także obiekty okołolotniskowe jak siedzibę Aeroklubu Bydgoskiego, czy hangary Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2.

 

Odwzorowane także miasto

Dzieło Drzewiecki Design to także tzw. landmarki miasta, czyli lecąc samolotem nad Bydgoszczą możemy dostrzec w miarę profesjonalnie odwzorowane takie obiekty jak: Opera Nova, wyróżniający się wieżowiec Nordic Haven przy ulicy Grottgera, halę Łuczniczki, Tesco na Rondzie Toruńskim (od kilku miesięcy mieści się tam inny market). Dość dobrze przedstawiony jest też dworzec kolejowy Bydgoszcz Główna. Wrażenie robi także odwzorowanie stadionu Zawiszy.

 

Jak się spojrzy na te obiekty z bliska to można zobaczyć takie niedociągnięcia jak np. trawnik zamiast parkingu przed Tesco, ale co jest istotne – MFS to symulator lotniczy, czyli zakładamy, że gracze będą nad Bydgoszczą tylko przelatywać, więc taka formuła odwzorowania charakterystycznych obiektów powinna wystarczyć.

 

Modele landmarków:

 

 

 

 

 

Nie pierwsza gra z Bydgoszczą

Kilka lat temu pokazywaliśmy chociażby przygotowaną przez fanów trasę do gry OMSI2 – Symulator Autobusu. Do tej gry fan stworzył odwzorowanie nieistniejącej już linii autobusowej nr 70, która łączyła pętlę tramwajową na Wyścigowej z Mariampolem w Fordonie. Dzisiaj jej rolę przejęła linia tramwajowa, ale wśród wielu osób ta produkcja może wywołać sentyment, w szczególności wśród studentów dzisiejszej już Politechniki Bydgoskiej, którzy na Wyścigowej przesiadali się w 70-tkę. Linie nr 70 odwzorował  lat temu Jakub Stawowczyk, bydgoski miłośnik komunikacji zbiorowej. Praca nad bydgoskim rozszerzeniem trwała kilka lat.

 

Screen z wjazdu na Wiadukty Warszawskie:

 

Graficznie OMSI2 odbiega od dzisiejszych produkcji, ale sentymentalnie ta trasa ma wartość. Możemy bowiem przed ekranem komputera pojechać ulicą Fordońską i po Wiaduktach Warszawskich (z charakterystycznym żurawiem w tle pracującym w Brdyujściu), dostrzegając elementy charakterystyczne. Wrażenie robi też przejazd obok kampusu Politechniki. Stawowczyk oprócz trasy odwzorował też jeżdżący na tej linii autobusowej autobus MAN, z charakterystycznym dla bydgoskich autobusów niebieskim malowaniem.

 

Nowszą i graficznie ciekawszą produkcją jest też gra wyścigowa Asseto Corsa, która doczekała się lokalizacji na najważniejsze konsole. Gracz o ksywie ,,Reos” w 2019 roku odwzorował na potrzeby tej gry bydgoski kartodrom – jeżeli ktoś nie wie o co chodzi, to pomiędzy ulicą Fordońską a Brdą mamy tor wyścigowy, głównie wykorzystywany w kartingu.

 

Kartogrom bydgoski w Asseto Corsa z lotu ptaka:

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie