Jesteś tutaj: Home

Trwają ważne społecznie konsultacje. Dotyczące ochrony zieleni

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 07 maj 2022 08:03
Trwają ważne społecznie konsultacje. Dotyczące ochrony zieleni Archiwum

Geneza tego tematu sięga właściwie 2020 roku, wówczas społecznicy z Modrzewia skierowali petycję o ustanowienie w Bydgoszczy standardów ochrony zielenie, po drodze było też wystąpienie obywatelskie na sesji Rady Miasta. Była to można powiedzieć reakcja na sytuację, gdy wykonawcy inwestycji, często bezmyślnie niszczyli drzewa czy krzewy, często w sposób nieodwracalny.

 

Przykładów takich niepotrzebnych zniszczeń zielenie w ostatnich latach było wiele, które społecznie ujawniali internauci. Dlatego społecznicy wyszli z postulatem, aby opracować katalog zasad, których przestrzegania będą zobowiązani wykonawcy inwestycji. Takie katalogi już niektóre miasta w Polsce wprowadziły, za pioniera można uznać Wrocław.

 

W ubiegłym roku, za pieniądze pozyskane z funduszy norweskich, rozpoczęła się realizacja projektu ,,Bez lipy”, którego celem było wypracowanie w ramach partycypacji społecznej standardów ochrony zieleni, które dotykały by też innych aspektów dotyczących ochrony przyrody w mieście. Przez ostatni rok prace toczyły się w stosunkowo wąskim gronie.

 

Prezydent Rafał Bruski wydał zarządzenie, że konsultacje zostaną wydłużone do 30 września, a nie zakończą się z końcem kwietnia . Wstępny projekt takich dobrych praktyk ma się pojawić dopiero po tej dacie.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie