Jesteś tutaj: Home

Ponad 22 tys. maturzystów z województwa przystąpi w środę egzaminów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 02 maj 2022 10:19
Maturzyści z ZS w Kościelcu Maturzyści z ZS w Kościelcu

Tradycją jest już, że dzień po Święcie Konstytucji 3 Maja rozpoczyna się maturalny miesiąc – jak co roku 4 maja odbędzie się egzamin pisemny z języka polskiego, dzień później z matematyki na poziomie podstawowym, natomiast tydzień zakończy egzamin z języka obcego, w większości przypadków maturzyści wybrali język angielski. Po dwóch latach pierwszy raz egzaminy odbędą się bez szczególnych restrykcji epidemicznych.

Co do zasady jednak trzeci rok z rzędu nie będzie egzaminów ustnych, takowe będą się jedynie odbywać na wniosek zainteresowanych maturzystów, jeżeli przeprowadzenie takiego egzaminu będzie konieczne np. przy rekrutacji na zagraniczną uczelnie wyższą.

 

Z danych Okręgowej Komisji Edukacyjnej wynika, że w kujawsko-pomorskim do matur przystąpi ponad 22,3 tys. maturzystów, z tego prawie 18,5 tys. to osoby, które z maturą zetkną się po raz pierwszy, natomiast blisko 4 tys. osób będzie zdawać po raz kolejny. Najwięcej maturzystów pojawi się w bydgoskich szkołach – ponad 4,6 tys. osób.

 

Jeżeli chodzi o języki obce to ponad 15,1 tys. maturzystów z kujawsko-pomorskiego będzie zdawać egzamin z języka angielskiego, z tego ponad 9,6 tys. chce spróbować zdać go na poziomie rozszerzonym, na drugim miejscu jest język niemiecki z 406 wskazaniami, zatem dominacja angielskiego jest znaczna.

 

Głównie poprawka z matematyki

Wspomniane blisko 4 tys. maturzystów, którzy podejdą do egzaminu po raz kolejny, to albo osoby, które nie zdały egzaminu w latach poprzednich, albo ich wynik ich nie zadowala, uniemożliwiając dostanie się na wybrane studia. Z danych OKE w Gdańsku wynika, że w kujawsko-pomorskim główną sprawczynią poprawiania matury jest matematyka, którą po raz kolejny zdawać będzie blisko 2 tys. osób.