Jesteś tutaj: Home

Dwudziestokrotny spadek liczby zakażeń według statystyk (raport miesięczny)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 30 kwiecień 2022 11:59
Dwudziestokrotny spadek liczby zakażeń według statystyk (raport miesięczny) Fot: Markus Spiske

W kwietniu w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono niecałe 1,2 tys. zakażeń COVID-19, to ponad dwadzieścia razy mniej niż w marcu, gdy tych przypadków było prawie 24 tys. Znaczny spadek nowych zakażeń nastąpił w momencie, gdy zdecydowano się znieść administracyjnie nakaz noszenia maseczek, a także ograniczono testowanie, co pokazuje, że oficjalne dane należy traktować z dystansem.

 

- Bez względu na to, co mówią całkowicie niewiarygodne oficjalne dane, Polacy nadal chorują na COVID-19 – powiedział PAP dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu prof. Michał Witt.

 

Jeszcze w marcu dość powszechną rzeczą było kierowanie na testy w przypadku objawów COVID-19, poprzez darmowe testy antygenowe zachęcano do jak najczęstszego testowania się. W kwietniu tego nie ma, a skierować na testy od lekarzy jest coraz mniej, w rezultacie statystycznie mamy gwałtowny spadek.

 

Z uwagi na wątpliwość, iż te dane pokazują epidemię w sposób miarodajny, nie podajemy danych o zgonach. Znacznie bardziej wiarygodne będą dane Eurostatu pozwalające porównać jak zmieniła się śmiertelność względem maja 2019 roku (przed pandemią), pokazujące ewentualne zjawisko ,,nadmiarowych zgonów”. Te dane za kwiecień będziemy mogli jednak przedstawić dopiero w drugiej połowie maja.