Jesteś tutaj: Home

Newag i PESA chcą dostarczyć pociągi dla naszego województwa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 29 kwiecień 2022 10:59
Newag i PESA chcą dostarczyć pociągi dla naszego województwa Fot: PESA

W piątek Urząd Marszałkowski otworzył oferty w przetargu na dostawę 5 elektrycznych zespołów trakcyjnych – pociągi mają mieć możliwość jazdy w obu kierunkach (dwuczłonowe) oraz osiągać prędkość przynajmniej 160 km/h. Oferty w tym przetargu złożyły dwie firmy: bydgoska PESA oraz Newag. Obie oferty są wyższe niż deklarowany przez Województwo Kujawsko-Pomorskie budżet.

Urząd Marszałkowski na to zamówienie przewidział nieco ponad 132 mln zł, najtańsza oferta PESA opiewa na 172,1 mln zł, natomiast oferta Newagu to blisko 197 mln zł.

Pociągi mają posiadać przynajmniej 150 miejsc siedzących, miejsca na rowery. Ponadto specyfikacja wskazuje na inne udogodnienia dla pasażerów jak klimatyzacja czy internet bezprzewodowy WiFi.

 

Z uwagi na chęć sfinansowania ich z perspektywy finansowej 2014-2020 Unii Europejskiej pociągi muszą być gotowe do 30 września przyszłego roku.

 

Jeżeli ten przetarg dojdzie do skutku, to wówczas pociągi staną się własnością województwa kujawsko-pomorskiego, które może je np. dzierżawić przewoźnikom wykonującym dla niego usługi przewozu. Na dzisiaj marszałek województwa Piotr Całbecki zapowiedział też ogłoszenie przetargu na obsługę połączeń regionalnych od 14 grudnia 2022 roku do grudnia 2030 roku. Jak tylko się on pojawi, wówczas napiszemy o tym publikację.