Jesteś tutaj: Home

Ukraińcy są chętni pracować znacznie poniżej swoich kompetencji

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 29 kwiecień 2022 00:22

Większość uchodźców, którzy od 24 lutego dotarło do województwa kujawsko-pomorskiego posiada wyższe wykształcenie wynika z analiz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu. Jak jednak pokazują statystyki – blisko 44% uchodźców którzy podjęli pracę, wykonują oni czynności proste, które nie wymagają specjalnego wykształcenia.

 

- Są to osoby często z wysokimi kwalifikacji, które nie boją każdej pracy, która przynosi im dochód. Również są gotowi podjąć pracę poniżej swojej kwalifikacji – ocenił na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa Łukasz Jaworski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu.

 

Z jego wyjaśnień wynika, że na dzisiaj największy problem mają specjaliści np. księgowi czy prawnicy, głównie z powodu nieznajomości języka polskiego. Problem nieznajomości naszego języka dotyka 75% uchodźców. Urzędy Pracy działające w naszym województwie oferują im kursy językowe.

 

Z danych WUP wynika, że najłatwiej znaleźć zatrudnienie jest krawcowym, szwaczkom, fryzjerom, a także we wszelkich zawodach medycznych.