Jesteś tutaj: Home

Przetarg kolejowy ma zostać ogłoszony w tym tygodniu

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 25 kwiecień 2022 19:55

Dzisiaj (25 kwietnia) marszałek województwa Piotr Całbecki, podczas sesji Sejmiku Województwa zapowiedział rozpisanie przetargu na realizację przewozów kolejowych do grudnia 2030 roku, w najbliższy piątek. O tym przetargu mówi się właściwie od 2019 roku, wciąż nie udało się go jednak rozstrzygnąć. Obecnie mamy też moment szczególny, bowiem przewoźnik Polregio ma problemy z realizowaniem powierzonego kontraktu, z powodu oczekiwań płacowych załogi.

 

Pierwsze zapowiedzi przetargu pojawiły się już w 2019 roku, miał on obejmować okres od grudnia 2020 roku do grudnia 2035 roku. Przez cały 2020 rok, pomimo zapowiedzi, przetargu jednak nie ogłoszono, dlatego władze województwa musiały na rok (do grudnia 2021 roku) zawrzeć umowy z przewoźnikami w trybie awaryjnym. W roku 2021 również mówiło się o przetargu, ogłoszono go ostatecznie dość późno – w połowie września – przez co było ryzyko, że nie uda się go rozstrzygnąć do grudnia i podpisać umów z wykonawcami. Tak się też stało, stąd też do grudnia mamy zawarte umowy awaryjne, natomiast tamten przetarg zawierał wiele błędów formalnych i po wyroku Krajowej Izby Odwoławczej, w pierwszych tygodniach bieżącego roku przetarg został unieważniony.

 

Marszałek zapowiedział, że na spokojnie będzie on rozpisany w 2022 roku, aby uniknąć już stwierdzonych w tamtym nieudanym przetargu błędów. Dzisiaj usłyszeliśmy, że zostanie on ogłoszony najprawdopodobniej już w piątek.

 

W piątek 29 kwietnia z kolei najprawdopodobniej poznamy oferty w przetargu na zakup 5 pociągów elektrycznych, które chce za środki unije kupić województwo kujawsko-pomorskie.