Jesteś tutaj: Home

Około 2 tys. Ukraińców zatrudniło się w regionie w oparciu o specustawę

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 24 kwiecień 2022 18:03

Uchwalona 12 marca ustawa pozwala w sposób uproszczony zatrudniać uchodźców z Ukrainy, jak wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu, w naszym województwie do 6 kwietnia w ten sposób zatrudniono ponad 1,8 tys. osób, z czego w ponad 3/4 przypadków na umowę zlecenia. Pokazuje to, że pracodawcy są ostrożni w oferowaniu umów o pracę.

Co wiemy o zatrudnianiu uchodźców w kujawsko-pomorskim? 74,3% powierzenia pracy dotyczą kobiet. 75,7% osób zatrudniono z tego grona umowę zlecenia, tylko 13,4% pracodawców zdecydowało się na umowę o pracę na czas określony, natomiast 8,7% na czas próbny.

 

Najwięcej powierzeń pracy dotyczyło Bydgoszczy – 655 osób. Pracownicy, a patrząc na statystyki pracownice z Ukrainy, w 43,7% przypadków objęły pracę niewymagące specjalnych kwalifikacji – proste prace, chociażby usługi sprzątające. Na stanowiskach rzemieśłniczych zatrudniono z tej puli niespełna 20%, podobna liczba dotyczy operatorów i monterów maszyn. W handlu zatrudnienie znalazło 7,5% uchodźców z grupy pracującej – jeżeli chodzi o stanowiska, które można uznać za specjalistyczne to jest mniej niż 10%.

 

Bezrobocie historycznie niskie w Bydgoszczy

Nie wiemy ilu pracowników z Ukrainy, w zamyśle mężczyzn, opuściło kujawsko-pomorski rynek pracy, po tym jak otrzymało powołanie do obrony swojej ojczyzny. Takich przypadków było wiele, ale nie dysponujemy statystyką.

 

Na koniec marca stopa bezrobocia w kujawsko-pomorskim wyniosła 7,6%, co jest bliskie historycznemu rekordowi jaki odnotowaliśmy w styczniu. Niestety kujawsko-pomorskie od wielu lat boryka się z wyższym bezrobociem niż wynika to ze średniej dla Polski.

 

W Bydgoszczy pod koniec marca mieliśmy bezrobocie na poziomie 2,3% co jest historycznie najniższym wynikiem.

 

Ukraińcy chcący podjąć pracę, a nie nie posiadający etatu mogą rejestrować się w Polsce jako bezrobotni. W kujawsko-pomorskim na dzień 6 kwietnia było zarejestrowanych dokładnie 1 tys. i 1 osoba. W Bydgoszczy i na terenie powiatu bydgoskiego były to łącznie jednak tylko 23 osoby, a najwięcej bezrobotnych jest w tych miejscach, gdzie w naszym województwie kujawsko-pomorskie jest największe: powiecie aleksandrowskim, w Grudziądzu, we Włocławku.

 

13 kwietnia 1346 roku

Król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie