Jesteś tutaj: Home

Wiceminister zdrowia: Leczenie Ukraińców nie odbywa się kosztem Polaków

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 21 kwiecień 2022 17:57

Dopiero co zakończyły się dwa ciężkie dla polskich szpitali lata pandemii, to Polska stała się krajem frontowym, do którego uciekło ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy. Podczas wizyty w Bydgoszczy wiceminister zdrowia Waldemar Kraska ocenił jednak ,że Polacy nie mają z tego powodu do obaw.


Wiceminister Waldemar Kraska co prawda w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim przyznał, że pomoc uchodźcom to kolejne wyzwanie dla polskiej służby zdrowia, to od razu wyjaśnił - Monitorujemy codziennie ilu jest pacjentów hospitalizowanych w naszych szpitalach. Nie obserwujemy jakiegoś większego napływu osób, które muszą być leczone. I to się nie odbywa kosztem polskich pacjentów. To muszę bardzo dobitnie powiedzieć.

 

Minister przyznał też, że na leczenie Ukraińców są środki z zupełnie innej puli - Finansowanie leczenia uchodźców jest zupełnie inne, to są środki budżetowe, a nie NFZ, więc nie ma niebezpieczeństwa, że środków dla polskich pacjentów zabraknie.

 

Pytany o koszty leczenia uchodźców Kraska oszacował, że na 1 mln uchodźców, przypada jakieś 300 mln zł miesięcznie. Dlatego też Polska zabiega z jednej strony o wsparcie z Unii Europejskiej, ale też liczy na rozwiązanie umów z koncernami na dostawy szczepionek, które zakontraktowano, a nie będą wykorzystane z uwagi na fakt, że około 40% Polaków nie zamierza się zaszczepić.