Jesteś tutaj: Home

Kościół rozpoczyna dzisiaj Triduum Pachalne – najważniejszy okres liturgiczny w roku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 14 kwiecień 2022 00:58
Kościół rozpoczyna dzisiaj Triduum Pachalne – najważniejszy okres liturgiczny w roku Ostatnia Wieczerza według Simona Ushakova

Wielki Post dobiega końca, dzisiaj przypada Wielki Czwartek, który rozpoczyna okres świętego Triduum Paschalnego – jest to dzień wspomnienia ostatniej wieczerzy, w czasie której Jezus Chrystus ustanowił sakrament kapłaństwa. Po wieczerzy Chrystus zapowiedział co nastąpi w kolejnych dniach mówiąc: Bierzcie i jedzcie z Tego wszyscy: to jest bowiem ciało moje, które za was będzie wydane. Rozpoczynające się dzisiaj Triduum może być wyjątkowe, bowiem w ostatnich latach uczestnictwo w tych liturgiach było znacznie utrudnione.

Najbliższe trzy dni nazywane są powszechnie „wielkimi”, gdyż pozwalają przeżyć na nowo centralne wydarzenie naszego Odkupienia. Prowadzą nas ponownie do centrum wiary chrześcijańskiej: do męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Są to dni, które możemy uważać za jeden dzień, gdyż stanowią serce i sedno całego roku liturgicznego, jak również życia Kościoła – mówił w nauce w 2008 roku, papież emeryt Benedykt XVI.

 

Wspominając przypadający dzisiaj Wielki Czwartek wspomniał - Wieczorem, podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej wspomina się Ostatnią Wieczerzę, gdy Chrystus dał się nam wszystkim jako pokarm zbawienia, jako lekarstwo nieśmiertelności. Jest to tajemnica Eucharystii, źródła i szczytu życia chrześcijańskiego. W tym sakramencie zbawienia Pan ofiarował i zrealizował dla tych wszystkich, którzy w Niego wierzą, najgłębsze możliwe zjednoczenie między naszym a swoim życiem. Gestem wielkiej pokory, wymownym obmyciem nóg, jesteśmy wezwani do pamiętania o tym, jak wiele Pan uczynił swoim Apostołom: umywając im nogi, ogłosił, w sposób bardzo konkretny, prymat miłości - miłości, która staje się służbą aż po dar z samego siebie, uprzedzając nawet w ten sposób najwyższą ofiarę z własnego życia, którą złoży następnego dnia na Kalwarii.

 

Jutro w Wielki Piątek będziemy wspominali ukrzyżowanie Chrystusa, aby w Wielką Sobotę, podczas najważniejszej liturgii w roku świętować jego zmartwychwstanie w czasie Wigilii Paschalnej - Wigilia Paschalna umożliwiają pogłębienie sensu i wartości naszego powołania chrześcijańskiego, które wypływa z Misterium Paschalnego, i skonkretyzowania go w wiernym naśladowaniu Chrystusa we wszystkich okolicznościach życia, jak uczynił to On sam, aż po wielkoduszny dar naszego życia – wspomniał emerytowany papież.

 

Wracamy do przeżywania Triduum sprzed pandemii

W ostatnich latach z powodu pandemii uczestnictwo w Triduum Paschalnych było utrudnione, przed dwoma laty według restrykcji w świątyniach mogło przebywać tylko 5 wiernych, przed rokiem było ich więcej, ale też większość osób nie mogła osobiście pojawić się w świątyniach, musiał im wystarczyć przekaz telewizyjny lub internetowy. Dzisiaj możemy powrócić do czasu sprzed pandemii - Radujemy się, że już nie musimy online, nie musimy się bać pandemii, mamy już otwarte kościoły. Możemy wejść fizycznie całym sobą w przeżywanie tej liturgii – podkreśla w nagraniu bp. Krzysztof Włodarczyk, ordynariusz diecezji bydgoskiej, zachęcając do bogatego uczestnictwa w Triduum - Te święte dni – do których zapraszam, aby skorzystać z piękna liturgii, bogactwa znaków, które ta liturgia posiada. Przez te znaki nas przeprowadza do źródła miłości, do doświadczenia Boga, który jest miłością.