Jesteś tutaj: Home

Chcemy pomóc Ukraińcom poznać Bydgoszcz

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 12 kwiecień 2022 13:38

Przez ostatnie tygodnie do Bydgoszczy przyjechały tysiące Ukraińców, wciąż nie mamy narzędzi, aby określić ile było ich dokładnie. Dla wielu tych osób jest to pierwsza styczność z naszym miastem. Chcąc pomóc im poznać Bydgoszcz opracowaliśmy wspólnie z Bydgoską Lokalną Organizacją Turystyczną ByLOT, krótki filmowy przewodnik.

Po Bydgoszczy w materiale pt. ,,Пізнай Бидгощ (Poznaj Bydgoszcz)” oprowadza Inna Yaremchuk i Bohdana Lavrynczuk. Materiał jest w całości w języku ukraińskim.

 

 

W trakcie tego krótkiego spaceru opowiadają one o co chodzi z ,,czasem bydgoskim” i 18-tym południkiem przecinającym płytę Starego Rynku, o tragicznej historii tego miejsca, w tym masowych egzekucjach dokonanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Jest także mowa o kilku ukraińskich akcentach w centrum Bydgoszczy – o dzwonach z Kamieńca Podolskiego jakie dzwonią każdego dnia z bydgoskiej Katedry, o ukraińskim epizodzie życia bydgoskiego architekta, który zaprojektował Filharmonię Pomorską oraz o ukraińskich inspiracjach wybitnego lokalnego malarza Leona Wyczółkowskiego. Pojawia się też wzmianka o historii Wyspy Młyńskiej.

 

Zagospodarowanie wolnego czasu nie jest być może dla uchodźców pierwszą potrzebą, ale w ramach troski o komfort psychiczny również jest ważna.

 

Więcej o tym materiale w artykule po ukraińsku - Пізнай Бидгощ - Poznaj Bydgoszcz

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie