Jesteś tutaj: Home

Dyrektor bydgoskiego muzeum kuratorem najważniejszej wystawy w Kownie na Litwie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 09 kwiecień 2022 00:32
Dyrektor bydgoskiego muzeum kuratorem najważniejszej wystawy w Kownie na Litwie Archiwum prywatne Wacława Kuczmy

Wacław Kuczma, dyrektor bydgoskiego Muzeum Okręgowego wraz żoną Dorotą są kuratorami najważniejszego wydarzenia artystycznego w Kownie - Europejskiej Stolicy Kultury: wystawy „Memory Of Being" Mariny Abramović.

 

Wystawę jednej z najwybitniejszych artystek świata otwarto 30 marca w Kaunas Picture Gallery. Odbywało się to w świetle kamer niemal z całej Europy. W spotkaniu z serbską artystką uczestniczyło ponad 6 tys. ludzi, którzy na jej prośbę utworzyli łańcuch rąk, by w trzyminutowym milczeniu oddać hołd walczącej Ukrainie.

 

Pomysł kowieńskiej wystawy powstał trzy lata temu, gdy Wacław Kuczma, jako szef toruńskiego CSW zorganizował tamże imponujący przegląd twórczości Abramović, zatytułowaną „Do czysta”. Było ta wówczas największe wydarzenie wystawiennicze w Polsce. Dość powiedzieć, że tę wystawę obejrzało 50 tys. ludzi. I wówczas to goście z Litwy zapragnęli pokazać jej sztukę u siebie.

 

- Daliśmy, więc Litwinom coś, czego nie mieli od lat – powiedział Wacław Kuczma. - „Memory Of Being" to opowieść o jej historii, podejściu do świata, które odnosi się do każdego człowieka. To opis naszego trwania życia w tym świecie, naszych relacji z sobą samym, z ludźmi. To wystawa poświęcona pamięci bytu, a także temu, że nie jesteśmy sami na świecie. Są ludzie z innych krajów, o innych poglądach - podkreśla dyrektor Kuczma.

 

Marina Abramović, urodziła się 30 lipca 1946 roku w Belgradzie. Jest  córką bohaterów II wojny światowej. W 2010 roku ponad 750 tysięcy ludzi ustawiło się w kolejce, by wziąć udział w jej retrospektywie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku; usiąść naprzeciw artystki i nawiązać z nią milczące porozumienie. Ów performans „The Artist is Present" trwał niespotykanie długo – ponad 700 godzin. Zorganizowano go dla uczczenia pięćdziesięciolecia przełomowych działań artystycznych Mariny. Już niebawem, 16 kwietnia Abramović powtórzy tę akcję również w NY. Artystka wystawiła na aukcję możliwość udziału w „The Artist is Present". Pieniądze z licytacji przekaże na pomoc dla Ukrainy.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie