Jesteś tutaj: Home

Kujawsko-pomorskie to kluczowe linie przesyłowe i strategiczne magazyny surowców

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 08 kwiecień 2022 11:03

W ostatnich tygodniach wiele zmieniło się i zmienia się, bowiem sytuacja jest bardzo dynamiczna, w kwestii bezpieczeństwa energetycznego Europy. Parlament Europejski przyjął rezolucję mającą zatrzymać import gazu i ropy z Rosji. Kluczowe jest przygotowanie do tej zmiany naszej infrastruktury. Kluczową rolę odegrać w tym mogą instalacje zlokalizowane w województwie kujawsko-pomorskim.

Pod koniec lutego byliśmy świadkami paniki na stacjach paliw, gdzie Polacy masowo wykupowali benzynę, bowiem w eter poszła plotka, że jej zabraknie. Od razu koncerny naftowe i eksperci uspokajali, że gdyby nawet pojawił się problem z jej dostępnością to Polska ma zmagazynowane paliwa na trzy miesiące. Wspomnieć warto, że spora część naszych narodowych rezerw magazynowana jest w województwie kujawsko-pomorskim.

 

Sytuacji jeżeli o dywersyfikację dostaw oraz rozwój infrastruktury poświęcona była czwartkowa Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Bydgoszczy – Nasze województwo jest specyficzne, bo jak spojrzymy na mapę gazociągów to jesteśmy pod tym kątem bardzo nasyceni – ocenił Roman Rogalski, z Nadwiślańskiego Związku Pracodawców ,,Lewiatan”, dodając, że to dla nas szansa gospodarcza - To może przyczynić się do naszego rozwoju gospodarczego.

 

O zasobach magazynowych ropy naftowej mówił przedstawiciel PERN, spółki zajmującej się logistyką naftową. W powiatach inowrocławskim i mogileńskim, gdzie mieściły się w przeszłości kopalnie soli, należący do PKN Orlen Inowrocławski Kopalnie Soli ,,Solino” posiadają podziemne magazyny mogące pomieścić 4,5 mln metrów sześciennych tego surowca. Obecnie możliwe jest wypompowywanie 1000 metrów na godzinę, co jest wynikiem niezadowalającym, dlatego prowadzone są inwestycje, które mają zwiększyć tę moc do 1800 metrów na godzinę. W tym roku osiągnięta ma być moc powyżej 1300 metrów. Naziemne magazyny Orlen posiada też w Nowej Wsi Wielkiej przy samej Bydgoszczy. One również są rozbudowywane, dla zwiększenia ich pojemności.

 

Gaz na granicy województw

O inwestycjach gazowych mówił z kolei przedstawiciel spółki Gaz System. Spółka ta buduje w okolicach Damasławka podziemne magazyny gazu. Kluczowe elementy infrastruktury znajdą się w kujawsko-pomorskich gminach Janowiec Wielkopolski i Żnin. Gaz do nich będzie dostarczany bezpośrednio z gazoportu LNG w Świnoujściu oraz planowanego do ukończenia w tym roku gazociągu Baltic Pipe, do którego gaz będzie przesyłany z Norwegii. Gaz z Norwegii ma całkowicie zastąpić ten surowiec importowany obecnie z Rosji.