Jesteś tutaj: Home

Dwa nowe przystanki kolejowe w Bydgoszczy planuje PKP PLK

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 08 kwiecień 2022 00:28
Wiadukt nad Nakielską Wiadukt nad Nakielską

Do 2027 roku PKP PLK planuje zmodernizować odcinek Bydgoszcz – Inowrocław linii kolejowej nr 131. To ambitne zadanie, zakłada ono bowiem dobudowę dwóch torów (do standardu czterotorowego) od Nowej Wsi Wielkiej do Inowrocławia, co pozwoli odseparować ruch pasażerski od towarowego oraz spełnił wymogi dla prędkości powyżej 160 km/h, miejscami nawet 200 km/h, co będzie nowym standardem w podróżowaniu. W ramach tej inwestycji kolejarze chcą zbudować też nowe przystanki.

 

W przypadku Bydgoszczy mowa o dwóch przystankach – Bydgoszcz – Wilczak i Bydgoszcz – Grunwaldzka. O pierwszym przystanku już się mówi dość poważnie przy okazji dyskusji o rozbudowie ulicy Nakielskiej. Wąskie gardło na Nakielskiej tworzy wiadukt kolejowy, stąd też bydgoski ratusz liczy, że uda się z PKP go przebudować, przy tej okazji podnoszona jest kwestia umiejscowienia na nim przystanku, który pozwalałby się przesiadać od razu na tramwaj, z uwagi na sąsiadującą z nim pętlę. Możliwość przesiadki na tramwaj na pewno dla wielu osób byłaby ułatwienie.

 

Przedstawicielka PKP PLK podczas wczorajszego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego przyznała, że w planach do 2027 roku jest też utworzenie przystanku Bydgoszcz – Grunwaldzka. Chodzi o Węzeł Zachodni przez, który przebiegają tory kolejowe. Usadowienie przystanku w okolicach wiaduktu nad ulicą Grunwaldzką ułatwiłoby dostęp do kolei mieszkańcom Osowej Góry i Czyżkówka, a także dojazd do budujących się w okolicy firm, chociażby Atosa.

 

Przez oba przystanki oprócz wspomnianej linii kolejowej nr 131, przebiega też nieczynna obecnie linia nr 356, którą przystanki mogłyby obsługiwać w przyszłości. Linia nr 356 łączy Bydgoszcz z Białymi Błotami, z Szubinem i z Kcynią. Obecnie nie ma planów odnośnie jej rewitalizacji.

 

Osowa Góra do remontu

Obecnie trwa postępowanie przetargowe na remont stacji kolejowej Bydgoszcz – Zachód w przebiegu linii kolejowej nr 18. Do 2024 roku PKP planuje również przebudowę kolejnego przystanku na tej linii: Bydgoszcz – Osowa Góra.

 

Mijanka w Fordonie

PKP PLK chce za środki z KPO (na razie zawieszonego z powodu sporu rządu z Brukselą) wybudować mijankę w Fordonie na linii kolejowej nr 209. Budowa mijanki pozwoliłaby zwiększyć natężenie ruchu kolejowego.

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica