Jesteś tutaj: Home

Amerykanie podpisali umowę z konsorcjum w skład którego wchodzą Wojskowego Zakłady Lotnicze

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 06 kwiecień 2022 11:19
Amerykanie podpisali umowę z konsorcjum w skład którego wchodzą Wojskowego Zakłady Lotnicze Fot SPC Jorge Reyes Mariano

Amerykański Departament Obrony na swoich stronach internetowych poinformował, że 31 marca podpisany został kontrakt z europejskim konsorcjum, którego liderem jest ARR Government Service. W skład tego konsorcjum wchodzą także Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy. Celem zamówienia jest serwisowanie użytkowanych przez amerykańskie siły powietrze myśliwców F-16, stacjonujących w Europie.

Pierwsze wzmianki o tym, że oferta tego konsorcjum leży w zainteresowaniu Departamentu Obrony USA pojawiły się już w grudniu. Musiało minąć jednak kolejne kilka tygodni dla sformalizowania kontraktu. Dla Wojskowych Zakładów Lotniczych w Bydgoszczy, które będą odpowiadać za wykorzystywane przez Amerykanów samoloty to wyróżnienie i docenienie już wieloletniego doświadczenia z tymi samolotami, przy serwisowaniu polskich myśliwców.

 

Serwisowane będą amerykańskie F-16 z bazy w Utah. W Europie przewidziano dwa miejsca serwisowania samolotów – obok WZL 2 w Bydgoszczy, będzie to także Droogdokkeneilan w Holandii. Konsorcjum za usługę serwisowania do końca marca 2033 roku otrzyma 365 mln dolarów.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie