Jesteś tutaj: Home

Zmiana sposobu raportowania sprawiła, że raportuje się mniej zakażeń

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 05 kwiecień 2022 11:29
Zmiana sposobu raportowania sprawiła, że raportuje się mniej zakażeń Fot: Markus Spiske

Wczoraj po raz ostatni przygotowaliśmy codzienny raport o sytuacji epidemicznej w województwie – takie raporty tworzyliśmy nieprzerwalnie od marca 2020 roku. Główna przyczyna to zmiana podejścia Ministerstwa Zdrowia do COVID-19 oraz fakt, że pomimo zwiększonej liczby zakażeń wariantu Omnikron, jego śmiertelność jest znacznie mniejsza niż poprzednich wariantów. Od 1 kwietnia zmieniły się też zasady, według których nie każda osoba zakażona obejmowana musi być izolacją.

Jak spojrzymy na dane dla województwa po 1 kwietnia to widzimy znaczny spadek nowych zakażeń. W sobotę pierwszy raz od października mieliśmy mniej niż 100 zakażeń dziennie w regionie, poniedziałkowy raport wykazał tylko 4 zakażenia. Co też pokazuje, że nowe zasady w praktycznie prowadzą do tego, że rejestrowanych przypadków jest mniej, a co za tym idzie, ostatnie dane są mniej miarodajne od tych wcześniejszych.

 

Część epidemiologów uważa, że takie poluzowanie zasad jest przedwczesne i powinniśmy poczekać do jesieni, w której pojawić może się kolejna fala COVID-19.

 

My będziemy sytuacji epidemicznej w województwie się nadal przyglądać, w comiesięcznych raportach.