Jesteś tutaj: Home

Sąd staje po stronie nastolatków. Projekty w budżecie obywatelskim będą mogli składać młodsi

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 05 kwiecień 2022 00:07

Zgodnie z zasadami, uchwalonymi przez Radę Miasta, dotyczącymi funkcjonowania Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, prawo do zgłaszania projektów oraz do głosowania mieli wszyscy bydgoszczanie, którzy ukończyli 16 rok życia. Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego takie sformułowanie narusza ustawę o samorządzie gminnym.

 

Powyższe zapisy uchwały z grudnia 2018 roku (ustalającej regulamin BBO) zaskarżył wojewoda. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał zapisy mówiące, że osoby zgłaszające projekty lub biorące udział w głosowaniu muszą mieć ukończony 16. rok życia za niezgodne z polskim prawem, tym samym usuwając je z obiegu.

 

W praktyce sąd zniósł ten zapis, tym samym prawo do udziału w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim mają także osoby z ograniczoną zdolnością do czynności prawnej, czyli także 13. latkowie oraz starsi nastolatkowie. Bydgoski sąd opierając się o orzeczenie łódzkiego sądu wyszedł z założenia, że konsultacje społeczne nie są przecież wiążące dla władzy, a mają jedynie na celu umożliwienie się rządzącym z opiniami społeczeństwa. BBO to w praktyce są właśnie konsultacje społeczne, choć ma miejsce niepisana umowa, że koalicją rządząca wybrane w głosowaniu inwestycje uwzględnia w dokumentach budżetowych.

 

Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, bydgoska Rada Miasta w 2018 roku wyszła poza swoje kompetencję, czym naruszyła artykuł 7 Konstytucji.

 

Radni w międzyczasie zmienili zasady

W czerwcu 2021 roku, gdy prowadzone było już postępowanie sądowe - Rada Miasta Bydgoszczy zmieniła uchwałę z 2018 roku, wprowadzając zapisy, które umożłiwiają udział w BBO każdemu mieszkańcowi Bydgoszczy, bez względu na ograniczenia wiekowe.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie