Jesteś tutaj: Home

Święta Rita patronką skweru

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 05 kwiecień 2022 07:43
Wizerunek świętej Wizerunek świętej

Żyjąca na przełomie XIV i XV wieku święta Kościoła decyzją Rady Miasta została patronką skweru w Fordonie. O nadanie tej nazwy wnioskowała parafia pw. św. Łukasza, z którą graniczy wspomniany skwer. Radni głosowali niemal jednomyślnie.

To miejsce z żywym kultem św. Rity wpisało się już na zawszę w historię osiedla Fordonu; naszego miasta i regionu. Potwierdzeniem tego jest decyzja księdza biskupa Krzysztofa Włodarczyka o ogłoszeniu tego miejsca 22 maja 2022 roku Sanktuarium św. Rity – czytamy w uzasadnieniu do uchwały. Decyzję biskup już podjął, a za niespełna dwa miesiące zostanie uroczyście parafia podniesiona do rangi sanktuarium. Jest to jedyne miejsce kultu tej świętej w diecezji bydgoskiej.

 

Św. Rita urodziła się w XIV wieku we Włoszech nieopodal Asyżu. Na początku XV wieku jej mąż został zamordowany, co wywołało nastroje dążące do pomszczenia jego śmierci. Święta starała się łagodzić obyczaje, a przede wszystkim nie dopuścić, aby jej synowie podjęli się próby pomszczenia ojca, o co się też modliła do Boga. Jej synowie zmarli podczas epidemii, co uchroniło ich przed grzechem zabójstwa. Po tym św. Rita wstąpiła do klasztoru sióstr augustianek.

 

Kult. św. Rity w fordońskiej parafii rozpoczął się 22 maja 2013 roku.

 

Skwer św. Rity, nadany w ubiegłym tygodniu przez Radę Miasta, to obecnie niezagospodarowany teren zielony. Być może nadanie jemu patronki przyczyni się do podjęcia w tym kierunku bardziej zdecydowanych działań.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: