Jesteś tutaj: Home

Ponad 224 mln zł – to wynik 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne sobota, 02 kwiecień 2022 11:26
Ponad 224 mln zł – to wynik 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy fot. Łukasz Widziszowski

Na ostateczne podsumowanie Finału WOŚP zawsze przychodzi nam poczekać kilka tygodni od jego zakończenia. Dokładnie 2 miesiące po tym Jerzy Owsiak oficjalnie obwieścił, że w tym roku zebrano rekordowe 224 mln i 376,7 tys. zł. To jest o 13,5 mln więcej niż rok wcześniej.

 

30. Finał, który dedykowany był okulistyce dziecięcej, zakończył się kwotą deklarowaną 136 282 325 zł. Wraz z jej osiągnięciem, 2 marca wstrzymany został licznik na stronie wosp.org.pl, a ostateczny wynik akcji przedstawiony został dopiero w tym tygodniu, w trakcie specjalnej gali w Centrum Praskim Koneser.

 

- 30 lat jesteśmy ze sobą, 30 lat robimy rzeczy niezwykłe, rzeczy, które są nasze, które są obywatelskie. Tak jak powiedziała moja córka - tego nie stworzył żaden algorytm, to stworzyliśmy my! Pokazaliśmy ludziom, że organizując się można robić rzeczy niezwykłe – mówił Jerzy Owsiak.

 

W trakcie jubileuszowej zbiórki wolontariusze z całego świata kwestowali na rzecz zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Był to pierwszy Finał dedykowany sprzętom związanym z najważniejszym zmysłem człowieka. Wśród zakupów, które Fundacja planuje dokonać z przeznaczeniem dla oddziałów i pododdziałów okulistyki dziecięcej znajdują się urządzenia do diagnostyki i wykonywania operacji. Jednym z kluczowych zakupów ma być angiograf dwupłaszczyznowy, który pozwala na leczenie siatkówczaka - najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci. Sprzęt ten umożliwia zastosowanie najnowocześniejszej i najskuteczniejszej metody leczenia nowotworu: chemioterapii dotętniczej.

 

Cel Finału to również uruchomienie pierwszego w Polsce centrum symulacji operacji okulistycznych, dzięki któremu specjaliści zajmujący się dziećmi będą mogli uczyć się odpowiednich ruchów i technik chirurgii wewnątrzgałkowej, co przełoży się na poprawę jakości wykonywanych operacji.