Jesteś tutaj: Home

Historyczne przemówienie prezydenta Bidena w Polsce, nawiązujące do historycznych słów papieża Jana Pawła II

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 26 marzec 2022 20:58
Historyczne przemówienie prezydenta Bidena w Polsce, nawiązujące do historycznych słów papieża Jana Pawła II Fot. Aleksander Zieliński/Kancelaria Sejmu

Sobota byłą drugim dniem oficjalnej wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Polsce. Tego dnia najważniejszy światowy przywódca spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, natomiast na Placu Zamkowym wygłosił publiczne przemówienie. Wielu określa je jako przemówienie lidera wolnego świata do dyktatora Putina, bowiem pojawiło się kilka zwrotów do prezydenta Rosji.

- Nie lękajcie się! - zaczął swoje przemówienie Joe Biden, powtarzając słowa św. Jana Pawła II - Te pierwsze publiczne słowa, pierwszego polskiego papieża po wyborze w 1978 roku. ,,Nie lękajcie się” powiedział papież Jan Paweł II. Te słowa zmieniły świat – podkreślał amerykański prezydent - To było przesłanie o tym, ze można pokonać brutalność i okrucieństwo.


Joe Biden wspomniał, że rok po tym, gdy papież Jan Paweł II wypowiedział te słowa w Warszawie, narodziła się Solidarność, a 10 lat później opierający swoją władzę na rządach twardej ręki Związek Radziecki upadł. Prezydent Biden podziękował osobiście prezydentowi Lechowi Wałęsie.

 

Prezydent Stanów Zjednoczonych dał do zrozumienia, że dla jego kraju artykuł 5 o NATO to świętość i jeżeli Rosja zdecyduje się zaatakować Polskę to musi się liczyć z tym, że Stany Zjednoczone twardo staną w jej obronie - Mamy święty obowiązek w ramach artykułu 5. bronić każdego członka NATO, każdej piędzi terytorium NATO siłą naszej kolektywnej obrony

 

Na zakończenie Biden dość wyraźnie zwrócił się, jak się można domyśleć, pod adresem Władimira Putina - Dyktator, który chce odbudować swoje imperium, nigdy nie zwycięży ludzi walczących o wolność. Ukraina nigdy nie podda się Rosji – podkreślił, mówiąc, że Ukraińcy nie zgodzą się na podległość -  Ten człowiek nie jest wstanie ich powstrzymać.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie: